Čechie? Plnou parou do šrotu

Loď Čechie v těchto dnech Kávu na sluneční palubě botelu Čechie už si obyvatelé ani návštěvníci krajského města nedají. Jednání s uchazeči o koupi chátrající lodi Čechie na hradeckém Smetanově nábřeží k cíli nevedla, takže osud někdejšího plovoucího hotelu a restaurace je zpečetěn. Plavidlo začal jeho vlastník rozebírat a po částech je odveze do šrotu.

Hlavní část likvidace Čechie začíná právě v těchto dnech. Dnes došlo k záboru přilehlého chodníku a cyklostezky. Rozřezávání lodi a nakládání jejich částí do kontejnerů omezí pouze chodce a cyklisty u kotviště na Smetanově nábřeží. Provoz na přilehlé vozovce však narušen nebude. Podle slov majitele plavidla Davida Morkuse by měla celá loď být pryč nejpozději do konce března. Práce však zatím postupují velice rychle, takže lze očekávat, že skončí dříve. Rozřezávání plavidla pomocí autogenu postupuje od horní paluby dolů a děje se přímo na hladině. Zřejmě nejnáročnější bude likvidace vany lodi. Ta bude pomocí dvou jeřábů vyzvednuta z vody a rozřezána na břehu.Čechie v říjnu 2010

Práce na likvidaci plavidla postaveného před více než dvaceti lety pro někdejšího východoněmeckého vůdce Ericha Honeckera začaly minulý týden, kdy dělníci odřezali okna, vyklidili interiér lodi a rozřezali horní palubu.

Chátrající kolos o hmotnosti 250 tun v posledních letech nepatřil k objektům, kterými by se město mohlo chlubit, při velké vodě navíc znamenal riziko. V dobách své největší slávy byla Čechie vyhledávanou atrakcí. Kromě ubytování pro 54 osob v sedmadvaceti pokojích a restaurace s kavárnou loď disponovala sluneční palubou. Do Hradce jezdili s cestovními kancelářemi turisté z Německa, Polska i Běloruska, v kajutách často spali také známí hosté.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty