Část štěkajících dárků skončila v útulku

Útulek pro opuštěná zvířata v Hradci Králové Psi jako nevhodný vánoční dárek? V útulku pro opuštěná zvířata v Malšovicích, který provozují Technické služby Hradec Králové, mají s tímto problémem zkušenosti.

„Za leden se k nám dostalo 38 psů, což je oproti loňskému roku, kdy jich za stejné období bylo 50, méně,“ řekla vedoucí útulku Lenka Lacinová. „Na druhou stranu převládají štěňata, což by odpovídalo nevhodným vánočním dárkům. Může to však být i tím, že majitelé připustí fenu na podzim, aby měla štěňata před svátky. Pak je neudají a ona skončí mezi opuštěnými,“ domnívá se. Počet štěňat přijatých do útulku od Vánoc je skutečně velký. O patnáct z nich v útulku nyní pečují, nezadaných v nabídce k osvojení zbývá pět.

Přímo na Štědrý den tady zažil personál překvapení v podobě devíti zdravých čistokrevných štěňátek zlatého retrívra. „Ještě že fenka mohla porodit u nás, že  na ni nepřišel porod někde venku. Lhostejnost a morální úpadek majitele, který neohlídal, nebo úmyslně opustil březí fenu, je zjevný,“ kroutí hlavou Lenka Lacinová. Všechna štěňata včetně feny jsou podle ní zadaná a koncem února budou osvojena. Právě o osvojení štěňat je největší zájem, na opačném pólu poptávky veřejnosti jsou naopak psi „bojových“ plemen. Několik zástupců plemen americký pitbul teriér, cane corso, kanárská nebo bordeauxská doga a jejich kříženců v malšovickém útulku  pobývá již několik měsíců.

„Jsou to svalnatí psi manipulující obrovskou silou, vhodní k chovu samostatně. Někteří jsou spolehlivými ochránci majetku, jedno mají ale všichni společné: jsou nesnášenliví k ostatním psům. Kynologické zkušenosti a fyzická zdatnost jsou proto při osvojování těchto plemen nutností,“ doplnila vedoucí útulku.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty