Bývalý „Hluchák“ čeká přestavba i hra na škatulata

Ilustrační foto Sedm let prázdný a chátrající objekt bývalého ústavu hluchoněmých na Pospíšilově třídě čeká v nadcházejících letech rozsáhlá rekonstrukce. Budova, v níž byla naposledy kožní klinika, se promění ve školu. Zachovány přitom zůstanou památkově významné části stavby, na což dohlédnou památkáři.      

“Přestože objekt sloužil dlouhou dobu jako nemocnice s náročným hygienickým provozem, je tam mnoho architektonických prvků zachováno až překvapivě dobře,“ tvrdí vedoucí odboru památkové péče hradeckého magistrátu Jan Falta. Právě památkáři budou nad chystanou rekonstrukcí bdít, neobarokní objekt postavený v roce 1902 je totiž kulturní památkou.

Budoucí dění v budově nazývané též Rudolfinum, bude připomínat hru o škatulatech. V první fázi tady stavební firma vybuduje zázemí pro studenty Gymnázia J. K. Tyla, kteří se sem budou muset dočasně přestěhovat kvůli chystané rekonstrukci své školy. Gymnazisté by měli „Hluchák“ využívat už v příštím školním roce, tedy od podzimu. Po čase je vystřídají studenti obchodní akademie, kteří se sem nastěhují z pronajaté části základní školy na Tylově nábřeží.

Kompletní rekonstrukce 110 let staré neobarokní budovy někdejšího diecézního ústavu pro hluchoněmé děti si vyžádá investici téměř 100 milionů korun, ovšem vlastník ji přestaví postupně ve třech etapách. Letošní úpravy, které umožní využití budovy studenty gymnázia, přijdou kraj na 16 milionů korun. Kromě gymnazistů budova poslouží také Středisku amatérské kultury Impuls. Po ukončení stavebních prací v Gymnáziu J. K. Tyla se studenti této školy vrátí zpět do svého a začne druhá etapa přestavby, která skončí v roce 2013 a vyžádá si investici 40 až 50 milionů korun. Třetí etapa rekonstrukce bude moci být provedena už za provozu obchodní akademie. V areálu bývalého ústavu hluchoněmých by v budoucnu měly najít zázemí i další krajské příspěvkové organizace.

Jelikož je „Hluchák“ kulturní památkou, musí investor veškeré práce konzultovat s památkáři.

„Provedli jsme místní šetření a nyní se zpracovává dokumentace. Předem již byl vypracován stavebně-historický průzkum, který definuje podstatné věci z pohledu památkové péče. Definuje hodnotné prostory a prvky, které by měly být předmětem ochrany, a na druhou stranu prvky a prostory, které by bylo žádoucí odstranit. To by se mělo týkat například novodobých příček vybudovaných kvůli provozu nemocnice,“ prohlásil Jan Falta z magistrátního odboru památkové péče. Naopak v objektu je spousta prostorů a prvků zasluhujících ochranu. To se kromě fasády a oplocení týká řady částí interiéru. Například nádherné schodišťové haly, bohatých štuků na mnoha místech, kovářských prvků na zábradlí, kazetových dveří, terasové podlahy nebo prostorů ve středním rizalitu, které nahoře končí bývalou kaplí. „Návrh architekta je dokonce takový, že v bočních křídlech by se mělo rehabilitovat původní řešení, kdy na chodbu navazovala napravo nalevo vždy jedna ložnice, v tomto případě třída,“ doplnil vedoucí odboru památkové péče magistrátu.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty