Bílá věž byla po rekonstrukci slavnostně otevřena 23. května

Bílá věž [23. květen 2015]  Přesně v poledne se dne 23. května 2015 rozezněl zvon Augustin, který ohlásil po rok a půl trvající rekonstrukci zpřístupnění Bílé věže, dominanty Hradce Králové. Krátce na to následovalo symbolické otevření věže a žehnání zvonu a věži.

Historická Bílá věž v Hradci Králové, která je symbolem města, se v sobotu 23. května otevřela veřejnosti. Náklady na opravu dosáhly 53 milionů korun bez DPH. Hlavní novinkou je multimediální informační centrum uvnitř věže. Oprava Bílé věže trvala od podzimu 2013 a téměř dvě třetiny nákladů uhradila dotace z fondů EU.

Audiovizuální technologie disponuje 14 monitory s celkovou projekční plochou téměř 16 metrů čtverečních, padesáti reproduktorovými soustavami a 465 světly. "Zatím máme k projekci připraveny tři prohlídkové programy. O věži, historii města a zážitkový program. Postupně budou přibývat další, aby návštěvníci při dalších prohlídkách viděli něco jiného," řekl ředitel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti (HKVS) Miroslav Franc. HKVS bude zajišťovat provoz věže.

Pozornost návštěvníků bude zcela jistě poutat tunu vážící skleněný model věže uvnitř stavby. Po restaurování se do věže také vrátil vzácný hodinový stroj z roku 1829, který je patrně největším dochovaným hodinový strojem zhotoveným v českých zemích. Zařízení na věži sloužilo do roku 1987, kdy bylo nahrazeno elektrickým strojem. Novodobý stroj bude hodiny pohánět nadále, podle France ale není vyloučeno, že v budoucnu by se původní stroj do ovládání hodin také mohl zapojit.

U věže vznikla nová přístavba s pokladnou, takže návštěvníci jdou jednou cestou do věže a jinou ven. To je i důvodem snížení počtu schodů ve věži z původních 233 na 226 pro výstup a 220 pro sestup. Věž má nové schodiště, které mimo jiné ulehčí zvoníkům zvonění na zvon Augustin, který patří mezi největší zvony v Česku. "Dříve se při zvonění muselo zábradlí u části schodiště složitě demontovat, nyní se automaticky složí," řekl Franc.

Věž bude otevřena celoročně, vždy od 09:00 do 18:00. "Počítáme i s nočními prohlídkami a s prohlídkami při svítání," řekl Franc. Z ochozů věže je výborný výhled na stotisícový Hradec Králové a jeho okolí.

Stavba Bílé věže byla zahájena v červnu 1574. V roce 1581 byl do čtvrtého patra zavěšen zvon Augustin.

(text s přispěním čtk)

Fotogalerie z Bílé věže a jejího otevření je k vidění zde.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty