Aukce promluví do ceny elektřiny pro město

Ilustrační foto Transparentní soutěž na burze rozhodne o ceně elektrické energie centrálně pro město a přidružené organizace na celý příští rok. Cenu určí „příhozy“ a „podhozy“ dodavatelů, kteří na místě a ve správném okamžiku pomohou svým rozhodnutím k ceně, kterou nakonec odklepne pomyslné aukční kladívko. Město očekává úspory v řádech miliónů korun.

První březnový den rozhodli radní města o sdruženém nákupu elektrické energie na rok 2012 formou nákupu na Energetické burze. Cena elektrické energie bude formou dokonalé soutěže takto stanovena centrálně pro statutární město Hradec Králové a jím zřizované organizace a založené společnosti. Na burzovním trhu nákup elektřiny umožňuje soutěž dodavatelů, ti ve srovnání s běžným způsobem  vylepšují nabídku „příhozy“ či „podhozy“. Odběratel tak nakoupí vždy za nejlepší možnou cenu, jakou lze na trhu v konkrétním období dosáhnout v prostředí Energetické burzy Českomoravské komoditní burzy v Kladně na příští rok.

„Letos se centrálně do tohoto projektu s městem zapojilo více než 40 organizací. Sdružené soutěžení o cenu elektrické energie úspěšně proběhlo již v roce 2010. Soutěž měla tehdy 32 účastníků a čtvrtinový objem, přesto se dosáhlo úspory v rozsahu 20 % na nízkém napětí a 33 % na vysokém napětí. Nyní bude celkový objem sdruženého nákupu podstatně rozšířen účastí příspěvkové organizace Technické služby Hradec Králové a akciové společnosti Dopravní podnik města Hradce Králové a školských zařízení,“ dodává Denisa Netolická, vedoucí odboru vnitřních služeb.

Do konce března se v rámci důkladné přípravy na plánovanou aukci uskuteční energetický audit zúčastněných organizací. Ten pomůže odhalit přesné potřeby.

„Pokud by město i v budoucnu přistoupilo k této variantě soutěžení, může již využít tohoto platného zpracovaného auditu. Nedílným nákladem účasti na burzovním klání jsou platné burzovní poplatky. V loňském soutěžení byly náklady zhruba 100 tisíc Kč, avšak úspora na ceně elektrické energie se vyšplhala ke čtyřem miliónům korun,“ vysvětluje Jindřich Frydrych, ředitel úřadu pro ekonomiku a dotace královéhradeckého magistrátu. „Aukci je  možné sledovat  on-line. Cena je navržená zákazníkem, v tomto případě městem,  a dodavatelé takzvaně  podhazují. Ceny mohou jít, pokud je správně vybraná doba, dost dolů,“ uzavírá Frydrych.

Cenu do jisté míry ovlivní i současná světová ekonomicko-politická situace a ceny surovin.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty