Archeologové už našli základy hostince, kostel zůstává hádankou

Vykopávky na náměstí 28. října Několika zajímavými nálezy se mohou pochlubit archeologové, kteří pod povrchem části náměstí 28. října provádějí zjišťovací záchranný výzkum. Ten předchází plánované rekonstrukci tohoto prostranství před obchodním domem Tesco.

„Kromě keramických střepů, mincí a dalších předmětů se nám zatím podařilo nalézt pozůstatky hostince Na Špici, který vyhořel v červenci roku 1912. Našly se zbytky základů z pískovce, což je novinka, protože budova byla dosud popisována jako kompletně dřevěná,“ sdělil archeolog hradeckého muzea Radek Bláha. Odborníci v této lokalitě zároveň odkryli pozůstatky dalších doprovodných staveb, které před sto lety rovněž lehly popelem. Mimochodem, v odkrytém terénu je dobře patrná černá vrstva připomínající právě tento požár. Součástí někdejší osady, která tvořila jeden ze základů Pražského Předměstí, byl také kostel svatého Mikuláše. Měl stát právě někde v prostoru náměstí 28. října, ovšem na jeho pozůstatky archeologové zatím nenarazili. Šanci však ještě budou mít. Výzkum v této lokalitě potrvá do přelomu července a srpna.

Kostel poprvé zmíněný v roce 1346, v jehož sousedství se rozkládal i hřbitov, zanikl v roce 1436. „Přímé důkazy o tom, že by právě na tomto místě stál, se zatím nalézt nepodařilo, ovšem máme některé indicie, které říkají, že pokud se kostel nenacházel právě zde, tak nebyl daleko,“ doplnil archeolog. Mohly by tomu nasvědčovat nynější nálezy gotických cihel a především bronzové záušnice, tedy šperku, který se nosil ve vlasech za uchem nebo na skráních. Objevenou záušnici odborníci datují do období od 12. do 13. století a právě v této době se často dával do hrobů. Je tedy pravděpodobné, že by šperk mohl souviset s pohřebištěm, které bylo u kostela. Z minulosti už archeologové vědí, že hřbitov zde někde byl, neboť na náměstí 28. října a v sousední Chelčického ulici našli lidské kostry a hroby.

Archeologický výzkum provádí hradecké Muzeum východních Čech ve spolupráci s hradeckou radnicí, která na příští rok plánuje rekonstrukci náměstí 28. října. „Celková rekonstrukce náměstí by měla začít zhruba v polovině příštího roku a potrvá do konce roku 2013,“ řekl vedoucí investičního odboru magistrátu Valentýn Avramov. Kromě zhotovení nového povrchu prostranství dojde rovněž k instalaci nového městského mobiliáře, například laviček a odpadkových košů, i obnově kašny před obchodním domem Tesco, zeleně a trolejového vedení. Nové podoby se dočká rovněž oblíbená tržnice, která bude tvořena pevnými stánky zakrytými plachtovým systémem. Spolu s náměstím město počítá také s rekonstrukcí přilehlých ulic S. K. Neumanna a Dukelské, ovšem ne současně. „Práce se budou dělat po etapách,“ doplnil Valentýn Avramov.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty