Zvonohra bude plná velikánů, první jsou Hus a Komenský

Mladá fronta DNES | 11.4.2011 | rubrika: Kraj Hradecký | strana: 3 | autor: Michaela Rambousková

Sbor kněze Ambrože dostal dva nové zvony pojmenované po českých myslitelích. Jsou součástí plánované koncertní zvonohry, která bude čítat 50 zvonů. V Hradci Králové jsou zvony populární, katedrála svatého Ducha vlastní třetí největší v České republice.

HRADEC KRÁLOVÉ Do budoucí hradecké zvonohry ve Sboru kněze Ambrože přibyly v pátek dva nové zvony, Jan Hus a Jan Amos Komenský. „Nové zvony mají tón d2 a dis, dva roky starý největší zvon má tón c2. Další zvony, které budeme pořizovat, budou už postupně menší a s vyšším tónem,“ vysvětlila pastorační asistentka hradecké Církve československé hustiské Lenka Klásková.
Po svém dobudování má být první stabilní koncertní zvonohrou v České republice. Nejznámější česká zvonkohra v pražské Loretě má 30 zvonků, v hradeckém Ambroži má v budoucnu být 50 zvonů.

Co zvon, to velký Čech

Oba nové zvony na sobě nesou i moudra dvou významných Čechů. „Síla pravdy vyzbrojená světlem poznání je nepřemožitelná,“ nese na sobě zvon Komenský.
Všech dalších 47 zvonů, které do hudebního nástroje přibudou, ponese jméno významných Čechů, kteří byli rovněž spjati s křesťanstvím. Zvonař Petr Manoušek nechal oba odlít v Holandsku.
První, největší zvon zaplatilo Československé husitské církvi město Hradec Králové před dvěma lety.
Husa i Komenského zaplatila náboženská obec z veřejné sbírky, kterou koncem roku 2009 vyhlásila. Z ní chce uhradit i zbylé zvony, které jsou na dobudování zvonohry potřeba.
„Začali jsme největšími a tím pádem také nejdražšími zvony.
Máme proto dobrou naději, že další menší zvony budou přibývat o něco rychleji, vydrží-li vstřícnost dárců a přidají-li se i další,“ vyslovil své přání královéhradecký husitský biskup Štěpán Klásek. Termín dokončení nikdo z náboženské obce není schopen vyslovit.
Všechny zvony budou veřejnosti přístupné. „Je u nich rovněž palička, takže bude možné si na ně ťuknout a poslechnout si je,“ řekla Klásková. Zvony jsou zatím ve sboru, protože na ně není ještě ani připravená konstrukce. „Všechny zvony dohromady, včetně konstrukce a hracího kůlu, vyjdou na 5,8milionů korun,“ upřesnila.

Třicetikilová Cecilka

Za poslední tři roky přibyl v Hradci Králové jeden nový zvon v katedrále svatého Ducha a jeden byl po čtyřiceti letech znovu vysvěcen. Od roku 2008 začal na Bílé věži opět zvonit třetí největší a nejtěžší zvon v České republice Augustin. Větší mají už jenom v Praze a Olomouci. Na desetitunový kolos se v Hradci Králové nezvonilo celých 41 let ze strachu o stabilitu věže.
V loňském roce dostala katedrála repliku rozbitého zvonu Cecilka z roku 1825. Třicetikilovou Cecilku daroval děkanství jeden ze zvoníků Martin Soukup.
„Je předposledním zvonem, který v katedrále chybí. Teď jí bude chybět už jen Umíráček,“ řekl při jejím předávání. Stejně jako oba nové zvony pro Ambrožův sbor, i Cecilka je dílem Manouška. „Jeho tón je daný silou stěny a tvarem, spočítali jsme ho z úlomků, které jsou v Muzeu východních Čech,“ prozradil.
Královéhradečtí zvoníci dávají několika šťasntým zájemcům možnost se účastnit zvonění na Augustin. Kvůli omezenému prostoru se ale dostane jen na 6 zájemců, kteří si stihnou koupit speciální vstupenky. Možnost vidět rozhoupaný Augustin na vlastní oči mají zájemci v tomto roce celkem dvanáctkrát.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty