Zastupitelé sklad v Březhradě asi nepodpoří

Právo | 21.3.2011 | rubrika: Východní Čechy | strana: 16 | autor: Jiří Bednář

Se stavbou skladu oceli společnosti ThyssenKrupp Ferosta v Hradci Králové-Březhradě zřejmě nebude nové městské zastupitelstvo souhlasit. Vyplývá to z vyjádření jednotlivých klubů, které si vedení radnice předběžně vyžádalo.
Odmítavě se ke stavbě vyjádřil například klub sdružení Doma v Hradci náměstka Leoše Kučery i HDK primátora Zdeňka Finka. Shodují se tak s opoziční Změnou pro Hradec (ZpH), která ve svém obsáhlém vyjádření namítá, že vybraná lokalita v Březhradě je entomologicky velmi cenná, je tam zdroj pitné vody a místní obyvatelé vyjádřili proti záměru razantní odpor.
„Arogantní protlačení záměru proti vůli obyvatel Březhradu a dosavadní způsob jednání s místními obyvateli považujeme za exemplární příklad toho, jak se k územnímu plánování a jeho projednávání přistupovat nemá,“ uvedl mj. předseda zastupitelského klubu ZpH Adam Záruba. Soudí také, že město by investorovi mělo pomoci s přesunutím projektu do jiné lokality.
Nesouhlas většiny zastupitelů se stavbou by ale nemusel nic znamenat. Je totiž naplánována na soukromý pozemek, který je pro tyto aktivity vymezen platným územním plánem, což zastupitelé musí respektovat.
Zástupci investora oslovili magistrát s výzvou, aby jim nové vedení města sdělilo, zda záměr podporuje nebo nikoliv.
„Kluby se k tomu většinou staví odmítavě. Při hlasování by to neprošlo, ale dáme to na zasedání jako řádný jednací bod a hlasovat se bude,“ řekl primátor Fink. I jeho osobní názor je, že sklad oceli v Březhradě nebude pro Hradec velkým přínosem. „V Hradci bych rád viděl podniky, které produkují větší přidanou hodnotu,“ poznamenal primátor. Jeho náměstek Martin Soukup (ODS) uvedl, že klub občanských demokratů je toho názoru, že pokud investor splní veškeré zákonné náležitosti, zejména vyhoví posudku EIA, občanští demokraté záměr podpoří.
„Není to v rovině chtění či nechtění, ale v rovině zákona. Pokud budou investoři v Hradci závislí na politickém rozhodnutí nebo na tom, jak se někdo vyspal či nevyspal, tak by z města rychle zmizeli. To já nepovažuji za správné,“ prohlásil Soukup.
Zastupitelé mají ještě před sebou hlasování o dílčí změně územního plánu, aby mohl investor lépe řešit dopravu materiálu po železniční vlečce. Soukup tvrdí, že když zastupitelstvo změnu neodsouhlasí, stavbu to ohrozit nemusí. „Tak nepostaví vlečku, ale když firma nebude materiál vozit po kolejích, bude ho vozit v kamiónech a ničit nám silnici,“ upozornil náměstek.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty