V Hradci Králové spustili další unikátní projekt na úsporu tepla

Technický týdeník | rubrika: Příloha - Energie a distribuce | strana: 22 | autor: /fa/

Půl roku testovalo Tepelné hospodářství Hradec Králové (THHK) inovátorský projekt rekuperace tepla na předávacích stanicích, které pomůže eliminovat zbytečné energetické úniky.
Po úspěšném termosnímkování města jde o další neotřelý způsob, jak zpětně získávat ztrátové teplo z technologií předávacích stanic a zefektivnit dodávky tepelné energie zákazníkům.
„Tepelné ztráty na předávacích stanicích nejsou v celkovém součtu zanedbatelné. Proto jsme se na základě interních analýz a měření rozhodli pilotně otestovat na výměníku C33 vlastní způsob řešení, který finančně nenáročným způsobem umožní teplo získávat zpět a dále je využívat,“ přibližuje projekt expert na efektivní tepelná řešení z THHK Petr Juránek. Nainstalované zařízení na stanici C33 funguje na pasivním principu bez jakýchkoli aktivních prvků a v ČR podobný způsob nemá obdoby. Do konce letošního roku chce THHK zařízení instalovat na dalších dvou předávacích stanicích.
„Vypočítali jsme, že ve sledovaném období došlo k úsporám na jednom výměníku ve výši téměř 30 000 korun. V případě zavedení na dalších stanicích ušetříme ročně statisíce,“ vypočítává ředitel THHK Jiří Seidler. V případě rozšíření systému rekuperace
i na další výměníky dojde k efektivnějšímu přenosu tepelné energie s pozitivním dopadem na odběratele.
„Snižování tepelných ztrát pomáhá snižovat náklady, což má pozitivní dopad na ceny pro koncové spotřebitele, „oceňuje projekt náměstkyně primátora Pavla Finfrlová. *

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty