V Hradci je Budulínek – centrum přátelské rodině

Foto z otevření centra Budulínek „Budulínek – centrum přátelské rodině“ – tak zní přesný název nového zařízení, ve kterém je největší dětský koutek v Hradci Králové. Sídlí na ulici Karla IV. (v areálu Jitřenky). V tomto centru, které bylo slavnostně otevřeno 1. dubna, je zajišťováno například hlídání dětí, dále různé kroužky, kurzy a další volnočasové aktivity, které jsou určeny dětem i jejich rodičům. Provozovatelem tohoto zařízení je občanské sdružení Salinger, jehož projekty jsou pravidelně podporovány z rozpočtu statutárního města Hradec Králové.

„Na vybudování centra Budulínek město přispělo částkou čtvrt milionu korun. Tyto peníze jsme použili z výhry v soutěži Obec přátelská celé rodině, kterou jsme v loňském roce v kategorii největších měst vyhráli. Za vítězství jsme od Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky získali dotaci jeden milion korun,“ řekl náměstek primátora Martin Soukup.

Doplnil, že podobná zařízení jako Budulínek jsou v evropských zemích standardní službou veřejnosti, ovšem, jak uvedl, v ČR takových prostor moc není.

V centru Budulínek je dětský koutek s celodenním hlídáním dětí, pořádají se v něm například i různé vzdělávací kurzy – například angličtina pro nejmenší, kurzy výuky práce na počítači a další aktivity. V centru je i přebalovací pult, nechybí ani mikrovlnná trouba. Součástí centra je tělocvična, v níž se konají také různé kurzy – například kurzy jógy, cvičení pro matky s dětmi, atd.

Vstup do centra je zdarma, platí se za využité služby. Pro držitele rodinných pasů, které mohou zájemci získat po registraci na www.rodinnepasy.cz, jsou poskytovány různé slevy. Například umístění dítěte do dětského koutku stojí 49 Kč/hod. (majitelé rodinných pasů zaplatí 39 Kč/hod.). Platí se i za návštěvu kroužků, dle druhu kroužku je cena od 40 do 120 Kč/hod. Slevové rodinné pasy lze využít i na kurzy, dokonce také na případnou útratu na baru.

„Je řada aktivních maminek, které se svým dětem plně věnují. Věřím, že mnohé z nich nabídka centra Budulínek potěší. Mohou si zde na chvíli nechat pohlídat děti a přitom si mohou odpočinout – buď u kávy třeba s kamarádkou, nebo aktivně například při nějakém cvičení,“ konstatovala radní města Naďa Štěrbová.

„Myslím si, že děti, které nesedí jen a jen u televize a odmalička se věnují nějaké zájmové činnosti, umí dobře využívat svůj volný čas, mají různé zájmové aktivity, což je samo o sobě z hlediska prevence kriminality nesmírně důležité,“ řekla dále Naďa Štěrbová, která otevření centra Budulínek vnímá jako úspěšný krok města v rámci prorodinné politiky.

Otevřením centra Budulínek však prorodinné aktivity ve městě zdaleka nekončí. „Ještě v letošním roce plánujeme otevřít místo přátelské rodině v budově magistrátu. Budou v něm nejen hračky, ale například také přebalovací pult,“ uvedl Marek Šimůnek, vedoucí magistrátního odboru sociálních věcí a zdravotnictví a současně ředitel úřadu pro grantovou politiku města. Náměstek Soukup doplnil, že i dětský koutek na magistrátu bude financován z výhry získané od ministerstva.

Foto z otevření centra Budulínek

Na snímku jsou vyfoceni jedni z prvních návštěvníků nově otevřeného centra.

 

Foto z otevření centra Budulínek

Slavnostního otevření se zúčastnili: náměstek primátora Martin Soukup (na snímku vlevo), radní Naďa Štěrbová a Marek Šimůnek, ředitel úřadu pro grantovou politiku města a současně vedoucí magistrátního odboru sociálních věcí a zdravotnictví.

 

Foto z otevření centra Budulínek

V centru je také bar - rodiče mohou dát dítě do dětského koutku, přitom si mohou objednat například kávu či si jít zacvičit. Pro držitele rodinných pasů (www.rodinnepasy.cz) platí v centru slevy.

 

Foto z otevření centra Budulínek

 Na fotografii jsou zachyceni: ředitel Marek Šimůnek a radní Naďa Štěrbová.

 

Foto z otevření centra Budulínek

V rámci slavnostního otevření centra návštěvníky zaujalo mimo jiné vystoupení břišní tanečnice.

 

Foto z otevření centra Budulínek

Slavnostní otevření centra Budulínek skončilo slavnostním přípitkem a prohlídkou všech prostor.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty