Pracovní skupina jednala o umístění Ulrichova pomníku

Jednání pracovní skupiny o soše Ulricha Pracovní skupina Rady města Hradce Králové, která se zabývá připravovanou výstavbou pomníku někdejšího starosty Dr. Františka Ulricha, na svém jednání konaném 16. března v Klicperově divadle schválila návrh umístění díla. Jednání dopadlo zdárně, takže nic nebrání tomu, aby byl pomník na náměstí Svobody odhalen již na podzim letošního roku.

„Na jednání akademický sochař profesor Stanislav Hanzík představil vizualizaci úpravy okolí pomníku, aby byl co nejvíce umocněn dojem z celého pomníku. Původní návrh doznal určitých změn – z hlediska oslunění slunečních hodin navrhl autor přemístění pomníku. Při pohledu z Pražského mostu na Gočárovu třídu bude umístěn ne vlevo, jak se původně plánovalo, ale vpravo, přičemž na levé straně by měl vzniknout určitý artefakt, aby obě strany náměstí po umístění pomníku působily souměrně, nicméně se k tomuto návrhu musí ještě vyjádřit odbor hlavního architekta a zastupitelé,“ řekl náměstek primátora Martin Soukup. Dodal, že pracovní skupina uvedený návrh bez výhrad schválila.

„Na jednání se řešily detailní technické a organizační záležitosti, proto se schůzky účastnili i zaměstnanci magistrátního odboru památkové péče, odboru stavebního a odboru hlavního architekta, kteří spolu se zástupcem Technických služeb jednali o právních a technických otázkách,“ uvedl Martin Soukup.

Profesor Stanislav Hanzík byl s výsledkem jednání spokojen. „Na schůzce pracovní skupiny jsem představil i zvětšený model pomníku, který je v měřítku 1:4,5. Jsem moc rád, že byl můj návrh přijat,“ konstatoval Stanislav Hanzík, který je členem Spolku výtvarných umělců Mánes.

Dodejme, že akademický sochař Stanislav Hanzík je mimo jiné autorem lvů před budovou Karolina, plastiky ležícího koně v Lázních Teplice, busty Bedřicha Smetany v Klicperově divadle, je rovněž například autorem pomníku Jaroslava Seiferta v Kralupech a Ivana Hlinky v Litvínově, jeho kamenný Poutník stojí na vrchu Gothard v Hořicích, vytvořil také jedno ze zastavení Křížové cesty na Kuksu.

Foto z jednání pracovní skupiny o soše Ulricha

Foto z jednání pracovní skupiny o pomníku Ulricha - pohled na model pomníku

Foto z jednání pracovní skupiny o pomníku Ulricha

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty