Třídicí kontejnery dodá radnice jen někomu

Hradecký deník | 5.6.2010 | rubrika: Královéhradecký kraj | strana: 2 | autor: JITKA HODASOVÁ

Nádoby na papír a plasty zdarma dostanou obyvatelé Starého města a Svinar u Malšovy Lhoty. Pokud se lidé do třídění vrhnou, na podzim se projekt rozjede naplno.
Hradec Králové - Svoje soukromé speciální kontejnery nebo pytle na vytříděný odpad si od začátku prázdnin budou moci zdarma objednat obyvatelé žijící na Starém městě a ve Svinarech u Malšovy Lhoty.
Hradecká radnice rozjíždí pilotní projekt, jehož záměrem je zjistit, kolik domácností projeví o nádoby zájem, jak to bude drahé a jestli výsledný sebraný papír a plast bude čistší.
„Zvolili jsme dvě typově rozdílné lokality a uvidíme, co nám to přinese za poznatky. Ty následně vyhodnotíme a můžeme kontejnery nabídnout pak i v dalších částech města,“ uvedla Pavla Finfrlová, náměstkyně primátora. Akce spolkne tři sta tisíc korun od magistrátu, sedmdesát by měl ještě přidat krajský úřad. Akce se rozjede, i když kraj nepřispěje.
Radnice se k uskutečnění projektu rozhodla na základě pozitivních zkušeností z rozmísťování kontejnerů na biologický odpad v okrajových částech města do jednotlivých domácností. O nádoby byl velký zájem.
„Doufáme také, že vytříděný papír a plasty budou mnohem čistší, do kontejneru na veřejném místě často někdo nasype komunální odpad a tím je obsah zcela znehodnocen,“ dodala náměstkyně.
Lidé si mohou vybrat, jestli jim bude lépe vyhovovat nádoba, nebo pytel. Ty budou rozdávány pouze na plasty. „Tady záleží na ukázněnosti obyvatel, protože pytle budou lidé vynášet ven v době svozu a určitě u nich nebudou čekat, až auto přijede. Mohlo by se stávat, že pak bude odpad po celé ulici,“ řekla náměstkyně. Vozidla technických služeb budou vytříděný odpad z vybraných oblastí svážet jednou za čtrnáct dní. Pokud si lidé na tento způsob třídění odpadu zvyknou, od podzimu se budou postupně přidávat i další lokality města.
Díky projektu by se neměl zvyšovat počet nádob na veřejných prostranstvích.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty