Toalety v Hradci? Slušné, ale ne vždy pro hendikepované

Mladá fronta DNES | 14.4.2011 | rubrika: Kraj Hradecký | strana: 2 | autor: Petr Vaňous

Většinu hradeckých veřejných toalet provozuje město a ostudu mu nedělají. Jsou ale ztrátové, a proto radní uvažují o jejich uzavření a nahrazení mobilními a samoobslužnými. Ty by byly bez výjimky přístupné i pro hendikepované.

HRADEC KRÁLOVÉ Veřejné toalety v Hradci Králové umístěné mimo velká nákupní centra poslouží denně stovkám lidí a krajskému městu ostudu nedělají. Většina z nich má slušné hygienické vybavení - papírové ručníky, mýdlo a tekoucí teplou i studenou vodu. Horší je, že na některé se nedostanou hendikepovaní.
Město má ale v plánu stávající toalety uzavřít a nahradit je mobilními a samoobslužnými. V nich by mohl v budoucnu být zaveden i takzvaný euroklíč, jímž by si lidé na vozíku mohli toalety otevřít v kteroukoli denní či noční hodinu.
„Případné nové záchodky jsme připraveni vybavit tímto systémem, ale nesloužily by jen hendikepovaným, mohly by je využívat třeba i matky s dětmi,“ řekl náměstek hradeckého primátora Martin Soukup.
Veřejné toalety v Hradci - v podchodu u třídy Karla IV., u Tyršova mostu, za katedrálou svatého Ducha a v Gayerových kasárnách - většinou spravují tamní technické služby. Dříve nevábné toalety na hradeckém hlavním nádraží vlastní od minulého roku firma Beso Security a je tam čisto. Za použití toalet se platí, ale technické služby provozují i záchodky na hradeckých hřbitovech, které jsou zdarma. Test MF DNES prokázal, že toalety nejsou pro město špatnou vizitkou.
„Teď peníze nehledejte, zaplatíte až při odchodu,“ překvapila vstřícnost obsluhy na hradeckém hlavním nádraží.
Důchodkyně Jana Vyčítalová se stará o toalety v podchodu na třídě Karla IV. Za směnu prý uklízí několikrát.
„Chlapi jsou v pohodě, ale co tady dokáží udělat některé navoněné slečinky, to je hrůza!“ posteskla si.
Na toaletách mají dokonce i několik výtisků novin, který jsou volně k mání. „Jsou lidi, kteří si sem pro ně chodí pravidelně, někteří si je tu i přečtou,“ dodala Vyčítalová. Většina lidí je prý slušná, ale najdou se i výjimky: „Jednou sem přišla paní a začala křičet, že peníze chceme, ale toaletní papír nemáme. Nevšimla si totiž, že je v zásobníku před toaletou.“
Zatímco na dámských toaletách u Tyršova mostu teče i teplá voda, na pánských je jen kohoutek se studenou. „Chlapi jsou odolnější,“ vysvětlila žena, která se o toalety stará. Jméno ale zveřejnit nechtěla: „Důchod mi nestačí, a tak dělám tuhle práci. Ale nerada o tom mluvím a nechci, aby to mocmých kamarádů vědělo.“
To osmasedmdesátiletá Hana Velická, která už sedm let pracuje na toaletách za katedrálou svatého Ducha, bere tuto práci jako každou jinou. „Peníze nesmrdí a složenky se platit musí,“ řekla s úsměvem.
Podle Soukupa je provoz veřejných toalet nerentabilní a město ho ročně dotuje několika miliony korun. Samotné technické služby stojí roční provoz jen pár tisíc. „Celkové náklady za rok 2010 činily něco přes dva tisíce korun, tržby v témže roce 146 tisíc korun. Zbytek nákladů kryl příspěvek města,“ uvedl ředitel hradeckých technických služeb Jiří Henzl.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty