Termosnímkování přivedlo do Hradce Králové odborníky z celé Evropy

Termovizní snímek Velkého náměstí Zahraniční odborníci se začali zajímat o unikátní projekt termovizního snímkování města, který před půl rokem spustilo Tepelné hospodářství Hradce Králové (THHK). Tento projekt vzbudil respekt u expertů na energie a byl oceněn prestižním titulem Projekt roku.

Unikátnost spočívala ve snímkování teplovodů tepelného hospodářství a zároveň budov ve městě s analýzou stavební termiky. „O projekt se zajímají kolegové z Polska, Rakouska a dalších zemí, kterým se dostaly do rukou výsledky pilotního projektu ve staré části Hradce Králové, a kteří zvažují realizaci podobného projektu i v dalších evropských městech,“ překvapuje vlna reakcí ředitele Tepelného hospodářství Jiřího Seidlera. Sám připouští, že cesta ke spuštění projektu v Hradci Králové byla nesmírně náročná a tým zkušených odborníků nad přípravami strávil několik měsíců. Ojedinělost projektu v Hradci Králové totiž spočívá v jeho podrobnosti, přesnosti, plošném rozsahu a oblasti zájmu. Jenom zpracování konečných údajů do tepelných map trvalo pět měsíců. Výstupy však velice detailně a s vysokou přesností lokalizují tepelné závady nejen v distribuční soustavě a energetických technologiích, ale také na jednotlivých staveních a objektech ve městě, zachycených termokamerou.

Hradec Králové vzorem v zahraničí

Z reakcí odborníků je patrné, že se po vzoru Hradce Králové chystají na podobné projekty i další evropská zařízení. Pilotní projekt v Hradci Králové totiž ukázal, že lze termovizní systém kontroly vhodně přizpůsobovat odlišným místním podmínkám a zavádět ho je možné i jinde bez větších problémů. „Projekt termovizního snímkování byla výborná investice a my se rozhodně nebráníme spolupráci se zahraničními kolegy. Naopak považuji za nezbytné, abychom zkušenosti dokázali maximálně vzájemně zúročit a systém nadále rozvíjet. Dokázali jsme totiž v českých podmínkách realizovat projekt, na který si mnohdy netroufnou jinde v Evropě,“ říká Jiří Seidler, který vítá rýsující se mezinárodní spolupráci při zdokonalování bezpečnostních prevencí v energetických systémech.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty