Termosnímkování Hradce Králové pomohlo odvrátit tepelnou havárii

logothk.jpg Pilotní projekt termovizního snímkování, o kterém jsme Vás již informovali a který koncem minulého roku spustilo Tepelné hospodářství Hradec Králové, identifikoval výrazný únik tepla na ulici Markovická v části Slezského předměstí. Hradec Králové tak unikl havárii při dodávce tepla.

Závada byla s minimálními náklady ihned odstraněna. „Ze snímků termokamer jsme dokázali velice přesně odhalit místo, kde k úniku tepla dochází. Poruchu v systému distribuce tepla jsme tak vyřešili opravou za třicet tisíc korun. V případě havárie by se cena opravy vyšplhala nejméně na čtyřnásobek,“ hodnotí pozitivně první data z termokamerového systému ředitel Tepelného hospodářství Jiří Seidler a dodává, že v současné době probíhá vyhodnocování problémových oblastí Slezského předměstí a Pouchova. “Případná havárie by připravila občany příslušné části města o dodávku tepla a teplé vody, což by bylo v tomto počasí nepříjemné. Tento projekt je prevencí před případnými podobnými výpadky a zcela jistě výrazně sníží pravděpodobnost havárie díky včasnému odhalení rizikových míst“, dodala náměstkyně primátora Pavla Finfrlová zodpovědná za majetek města a životní prostředí. Inovátorský projekt sledování města reaguje velice citlivě i na nepatrné změny teplot a ty zaznamenává do termosnímkové mapy s přesným lokalizováním problematického místa. „Z prvních výsledků je zřejmé, že nám projekt usnadní posílení bezpečnosti při dodávkách energií a pomůže určit místa, kde je potřeba přednostně investovat do obnovy zastaralé tepelné infrastruktury,“ dodává Seidler.

Zastaralé potrubí projde rekonstrukcí

Distribuční síť tepelné energie v Hradci Králové neprošla v posledních dvaceti letech výraznou obnovou. Modernizace v nejstarších částech teplovodního vedení je proto nutná a bude reakcí na komplexní výstup z termovizního sledování. Prezentace prvních výsledků v podobě tepelných map firma v průběhu února zveřejní na stránkách www.thhk.cz. Z nich budou moci občané Hradce Králové vyčíst i tepelné závady a úniky tepla střechou objektů.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty