Startovací byty v Hradci jdou na dračku. Včera rozhodl los

Mladá fronta DNES | 2.2.2011 | rubrika: Kraj Hradecký | strana: 1 | autor: Kateřina Vítková

Pouze pětina žadatelů o startovací byty se může radovat z levného bydlení v Hradci Králové. Ostatní včera neskrývali zklamání. V městských bytech platí mladí lidé za metr čtvereční jen 21 korun.

HRADEC KRÁLOVÉ Stovky mladých lidí včera dopoledne zaplnily velký sál hradeckého Adalbertina. Přišly páry i matky samoživitelky s malými dětmi, všichni ve věku mezi 20 a 30 lety. Každý si přál, aby se při veřejném losování štěstí usmálo právě na něj, avšak s úsměvem na rtech odcházel jen zlomek zájemců. Šance získat startovací byt byla jedna ku pěti.
„Všem uchazečům přeji hodně štěstí a teď už přistoupíme k losování. Prosím o losování bytu číslo 101/718,“ uvádí netradiční loterii vedoucí odboru správy majetku na hradeckém magistrátu Ondřej Votroubek a z tažených pingpongových míčků pak čte čísla vylosovaných šťastlivců. První vylosovaný a budoucí nájemník startovacího jednopokojového bytu se skrývá pod číslem 31.
Mezi prvními se raduje i sedmadvacetiletá Petra Stárková. Její šťastné číslo je 278. Od města dostane do tříletého pronájmu dvoupokojový byt. „Byly to nervy, ale moje číslo vylosovali mezi prvními. Divím se, že se nikdo neraduje nahlas, já bych nejradši křičela radostí,“ líčí první dojmy mladá dívka, která před rokem dostudovala a do nového bytu se přestěhuje od rodičů.
V sále vládne ticho a napětí. Všichni netrpělivě čekají na další losovaná čísla, ale s ubývajícími byty se jejich naděje neustále snižují. Vylosovaní se neodváží nahlas vykřiknout nebo projevit emoce, jen občas je slyšet tlumený jásot. O startovací byty je v krajském městě obrovský zájem. Na hradecký magistrát přišlo 373 žádostí, zatímco bytů se letos rozděluje jen 77, z toho 19 jednopokojových a 58 dvoupokojových.
Nájem dotuje město, proto měsíční cena za metr čtvereční činí pouze 21 korun. Ta však platí jen první tři roky, čtvrtý rok se nájemné zvýší na tržní hodnotu a pak už musí nájemníci byt uvolnit pro další mladé zájemce, kteří se chtějí postavit na vlastní nohy.

» Pokračování na str. B3

Startovací byty v Hradci jdou na dračku, včera rozhodl los

» Pokračování ze str. B1

„Myslím, že to bude mnohem levnější než normální nájem. Když jsem si spočítala, že budu platit 21 korun za metr čtvereční a byt má 54 až 58 metrů, nájem se vejde do tisícikoruny plus inkaso. V normálním bytě této kategorie a v podobné lokalitě se platí i osm tisíc,“ vypočítává nadšeně Stárková, která zatím bude v bytě bydlet sama.
Se svým pětiletým synem se do nového dvoupokojového bytu nastěhuje také Veronika Krejčíková. „Jsem ještě v šoku, ani jsem v to nedoufala! Na tenhle byt jsem čekala rok, chtěla jsem zažádat už vloni, ale nemohla jsem, protože jsem byla v rozvodovém řízení,“ vysvětluje devětadvacetiletá matka z Hradce. Díky dotaci by na nájmu mohla ušetřit až tři tisíce měsíčně. Stěhovat by se chtěla do dvou měsíců.
„Odpoledne zveřejníme informace a další postup pro vylosované uchazeče na našem webu. Byty jsou zkolaudované, uživatelé si je budou moci prohlédnout a podepsat nájemní smlouvu už během února. K 1. březnu tak už mohou mít střechu nad hlavou,“ uvedl včera Votroubek.
Kdo se chce v Hradci ucházet o startovací byt, musí být mladší 32 let, musí doložit příjem alespoň ve výši 70 procent průměrné mzdy, což je 16 459 korun, a složit jednorázový nevratný poplatek 1 200 korun. „Dále nesmí mít dluhy vůči městu a na území Hradce nesmí vlastnit byt nebo nemovitost určenou k bydlení ani nesmí mít uzavřenou nájemní smlouvu,“ uvedla referentka hradecké bytové správy Jana Kosinová.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty