Startovací byty – možnost k „rozjezdu“ osobního i profesního života v Hradci Králové

Startovací byty Hradec Králové je metropolí východních Čech, která má co nabídnout lidem všech generací. Pořídit si zde byt však není nejlevnější záležitost – některé zájemce o bydlení v Hradci Králové odrazují vysoké ceny bytů nebo ceny za pronájmy. „S cílem zvýšit počet mladých obyvatel město Hradec Králové koupilo či koupí celkem 180 bytů v lokalitách Plachta, Podzámčí a Terronic. V Hradci jsou vysoké ceny nemovitostí i vysoké nájmy, máme ale zájem na tom, aby u nás mladí lidé, například absolventi vysokých škol, zůstávali. Chceme, aby se k nám stěhovali z jiných obcí a měst, proto jsme před lety zahájili projekt startovacích bytů, který pomáhá stovkám mladých lidí „rozjet“ jejich profesní i osobní život v Hradci Králové,“ uvedl náměstek primátora pro rozvoj města Josef Malíř.

Dodal, že startovací byty ale nejsou určeny jen lidem z jiných měst, ale i mladým obyvatelům Hradce Králové, kteří potřebují řešit bytovou otázku. V současné době jsou všechny dokončené startovací byty obsazeny, další výběrové řízení na pronájem startovacích bytů bude vypsáno pravděpodobně ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku.

Nájemníci ve startovacích bytech platí regulované nájemné, jehož výše je po dobu tří let stejná, přičemž cílem je, aby se vždy nájemníci z těchto bytů po třech letech odstěhovali – ideálně do bytu, který si pořídí v Hradci Králové.

Josef Malíř zdůraznil, že po třech letech se nájemníkům startovacích bytů nájem zvýší a nejdéle po čtyřech letech musí byty uvolnit dalším zájemcům o startovací bydlení.

„Naše město je významným krajským centrem, ve kterém je nabízena řada pracovních příležitostí. Projekt startovacího bydlení umožňuje, aby se alespoň někteří mladí lidé usadili v Hradci Králové. O startovací byty je velký zájem. Poptávka převyšuje nabídku. Na jedné straně se zbavujeme staršího bytového fondu, na druhou stranu ale kupujeme tyto nové byty, které jsou našim vlastnictvím. Pokud by v budoucnu projekt startovacího bydlení přestal fungovat, může město byty případně prodat či využít jiným způsobem,“ doplnil náměstek primátora pro oblast kultury, školství, zdravotnictví a sociální věci Martin Soukup.

Ve startovacím bytě žije například Veronika Knoblochová. „Startovací byt pro mě byla možnost, jak se osamostatnit od rodičů a získat  bydlení za příznivou cenu. Díky tomu mohu spořit a v budoucnu si zajistit vlastní bydlení. Rozhodně mám v plánu zůstat v Hradci Králové. Startovací byty jsou moc hezké. Já mám garsonku a jsem naprosto spokojena,“ řekla Veronika Knoblochová.

OTÁZKY PRO:

Oldřicha Vlasáka,

poslance Evropského parlamentu, zastupitele Hradce Králové a předsedu Svazu měst a obcí ČR:

Ing. Oldřich Vlasák

Co by pro Hradec Králové znamenalo, kdyby v něm žilo přes 100 tisíc lidí, kteří by ve městě byli přihlášeni k trvalému pobytu? A jakou měrou ke zvýšení počtu obyvatel můžou pomoci startovací byty?

„Každé město vítá příliv mladé generace. Město Hradec Králové, které má velmi kvalitní zázemí v oblasti sportu, vzdělávání a například kultury, by uvítalo posílení počtu obyvatel z řad mladých lidí z jiných regionů. Dosavadní trendy byly takové, že do Hradce přicházeli spíše lidé starší generace. To je dáno také tím, že je zde vysoká míra bezpečnosti a samozřejmě máme dobré životní prostředí. Hradec Králové je velmi dobré místo pro život. Připočteme-li k tomu velice dobrou dopravní dostupnost, blízkost hor, možnosti koupání a podobně, tak si myslím, že i mladá generace má v našem městě a jeho okolí velké možnosti vyžití. Magická hranice sto tisíc obyvatel už pro Hradec neznamená problém z hlediska dosažení vyššího koeficientu v rámci výtěžnosti daní, protože to se podařilo v minulých letech odstranit. Pokud tedy město bude mít přes sto tisíc obyvatel s trvalým pobytem, z hlediska daňové výtěžnosti se nebude jednat o žádný skokový přísun do městské pokladny. Teď daňová výtěžnost záleží na skutečném počtu obyvatel s trvalým pobytem na území města - každý obyvatel do městské pokladny přináší určitou částku. Každopádně zde žijí i další lidé, kteří sice ve městě nejsou přihlášeni k trvalému pobytu, ale v Hradci Králové utrácejí své peníze například za pronájmy, navštěvují restaurace a podobně. A právě startovací byty jsou cestou, jak umožnit mladým lidem z jiných regionů start v Hradci Králové. Znám osobní zkušenosti lidí, kteří ve startovacích bytech bydlí – po roce až dvou v Hradci začínají hledat trvalé bydlení, což je náš cíl. Startovací byty proto považuji za velmi dobrý nápad a určitě by město v tomto projektu mělo pokračovat.“

Startovací byty

Náměstek primátora pro rozvoj města Josef Malíř ukazuje na stavěné domy v lokalitě Terronic, v nichž budou nové startovací byty. 

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty