Šrámkův statek voní dětstvím u babičky i dálkami

Šrámkův statek v Pileticích Šrámkův statek v Pileticích přitahuje stále více turistů a výletníků. Nabídka kulturních programů spolu s příjemným prostředím a možnost občerstvení v kombinaci s příhodnou vzdáleností od centra města vytvářejí z památkově chráněného areálu ideální cíl zejména pro cykloturisty. Od začátku prázdnin jsou pro návštěvníky připraveny dvě nové expozice a bohatý program koncertů a loutkových a hraných představení.

S počátkem prázdnin přízemí statku doslova ožilo dávnými časy. Národopisná expozice, která se převážně skládá z darovaných předmětů, dokázala interiér přízemí útulně zabydlet. Právě díky konkrétním dárcům se tak nejedná o pouhou anonymní sbírku starých artefaktů, ale každému předmětu dávají sílu konkrétní jména a reálné vzpomínky. „Všechny dárce, kterých byly více než tři desítky, jsme pozvali na slavnostní otevření expozice 2. července,“ říká ředitel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti, jež statek provozuje, Miroslav Franc. „Všem patří náš veliký dík. Jsme si vědomi, že mnozí nám věnovali předměty, které jsou pro ně srdeční záležitostí, vzpomínkami na dětství, vzpomínkami na blízké lidi. Toho si nesmírně vážím,“ dodává Miroslav Franc. „Se všemi dárci jsem se osobně setkal a jsou to velicí patrioti a osvícení lidé mající smysl pro historii a pro um a dovednost našich předků, kteří byli velice šikovní a pracovití,“ říká asistent ředitele HKVS Petr Švihlík. Mezi darovanými předměty je nábytek, kuchyňské nádobí a náčiní, knihy a časopisy, textilie, obrázky, lampy, hodiny, zařizovací předměty, potřeby na praní jako necky, valchy, zvony, stará pračka, mandl, ale i nářadí pro polní práce, vybavení truhlářské dílny a další.

Že do více než dvě stě let starého objektu dobře padne i současné umění, dokládá fotoexpozice pod názvem „Melancholie severu“. I pro jejího autora, pražského fotografa Vladimíra Vojíře je výstava v prostředí lidové architektury novou zkušeností. „Doposud jsem v takovém prostředí nevystavoval a je to pro mě zajímavé i poučné. Budu rád, když se výstava bude líbit,“ uvedl autor. Díky možnosti občerstvení v cyklohospůdce přímo v areálu je Šrámkův statek místem vhodným jako zastávka či cíl výletů, dostupnost městskou hromadnou dopravou a nabídka expozic i zázemí pro kulturní akce jako jsou loutková a hraná představení, folklorní festivaly či koncerty činí areál plnohodnotným a ojedinělým kulturním stánkem, kam je příjemné se vracet.

  • Výstavka etnografická (od 2. 7. stále) - PÁ 15 - 19, SO a NE 10 - 18 hod.
  • Výstava fotografií Vladimíra Vojíře „Melancholie severu“ (od 2. 7. Do 29. 8.). PÁ 15 - 19, So a NE 10 - 18 hod.
  • Pohádkování na statku (od 15 hod.) 31. 7. „O strachu a štěstí“ pohádka o tom, jak se nebát a umět překonat strach; 8. 8. Staré pohádky české, 15. 8. O drakovi, který neuměl říkat „R“; 22. 8. Byl jednou jeden…. Představení se konají ve stodole, vstupné 20 Kč.
  • Letní koncerty (pátky od 18.30 hod.): 30. 7. Art Jazz Band, 6. 8. Svítání, 13. 8. Nadoraz, 20. 8. Severka.

Parkování a občerstvení je zajištěno v areálu statku. Doprava MHD č. 13.

Kromě toho pořádá HKVS každou neděli od 16 hod. promenádní koncerty v Jiráskových sadech a po dobu prázdnin v letním kině Širák uvádí řadu výtečných filmů (více podrobností na www.adalbertinum.cz).

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty