Sběr a recyklace nefunkčního osvětlení meziročně vzrostl o 17%

Sběr zářivek Kolektivní systém EKOLAMP, který v Česku od roku 2005 zajišťuje sběr a ekologické zpracování osvětlovacích zařízení, rozmístil již 530 nových malých sběrných nádob. Jedna z nich je od začátku letošního roku umístěna i na Magistrátu města Hradec Králové.

Tato malá sběrná nádoba je občanům k dispozici od 18. ledna v suterénu (vedle schodiště) levého křídla budovy magistrátu v ulici Československé armády 408. Nádoba vyniká svou jednoduchou obsluhou a designem a je určena pro zpětný odběr úsporných kompaktních zářivek, výbojek, lineárních zářivek do délky 40 cm a světelných zdrojů obsahujících LED diody. V Hradci Králové mohli doposud občané zářivky odevzdávat v obchodech elektro při nákupu nového zboží nebo ve všech 4 sběrných dvorech na území města (více informací na www.hradeckesluzby.cz). V Královéhradeckém kraji je tak v současné době umístěno celkem 31 speciálních sběrných nádob. V loňském roce se takto sebralo 1053 tun světelných zdrojů a svítidel, což představuje 17 % meziroční nárůst. A zatím se zdá, že se tato myšlenka líbí. O umístění kontejnerů je v českých městech velký zájem.

Proč sbírat světelné zdroje?

Zářivky i úsporky obsahují malé množství rtuti, a pokud se rozbijí, rtuť se uvolní do okolí a může poškodit životní prostředí či lidské zdraví. Proto je důležité odevzdávat světelné zdroje v nerozbitém stavu na místa k tomu určená. Jedině tak bude zaručeno jejich předání odborné firmě, která se specializuje na jejich recyklaci. Z nejnovějšího průzkumu neziskové společnosti EKOLAMP (www.ekolamp.cz), která byla také ekologickým partnerem vánočních stromů v Hradci Králové, vyplývá, že úsporné zářivky se u českých domácností těší každým rokem větší oblibě. Zatímco v roce 2006 je používalo 38 % domácností, vloni to bylo již 54 % a letos dokonce 60 % domácností. Vzhledem k tomu, že zářivky a úsporky obsahují malé množství rtuti, je velmi důležitý i způsob, jakým s nimi naložit v okamžiku, kdy doslouží. Komplexní sběrná síť v současné době pokrývá 84 procent všech obyvatel České republiky. Jedná se o více než 2140 sběrných míst ve větších obcích a městech a dalších 3 134 menších obcí, které jsou obsluhovány mobilním svozem.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty