Rok 2010 je v Hradci Králové rokem architektury

Katedrála Město Hradec Králové vyhlásilo rok 2010 rokem architektury. U této příležitosti město a Muzeum východních Čech připravují ojedinělou výstavu „Josef Gočár – nerealizované vize“, která se již nyní intenzivně plánuje. Zahájena by měla být v květnu. Architektonický návrh expozice této výstavy připravuje s magistrátním odborem hlavního architekta známý architekt David Vávra.

„Přestože seznam staveb od architekta Gočára je velmi obsáhlý, existují i pozoruhodné projekty a studie, které se z různých důvodů realizace nedočkaly. V Hradci Králové mezi tyto nerealizované projekty patří například návrh vily pro rodinu Petrofových, Lutherův ústav a další projekty,“ uvedl hlavní architekt města Petr Brůna.

Dodal, že výstava připomene i Gočárův regulační plán, naplněný pouze z části - v porovnání s dnešním stavem města. „Na výstavě budou dále k vidění originály a kopie skic a plánů, včetně nově zhotovených modelů Lutherova ústavu, přístavby muzea a především nejvýznamnější Gočárovy nerealizované stavby – městské galerie,“ doplnil náměstek primátora Martin Soukup.

Rok architektury navazuje na započatou tradici: „Každý rok má v Hradci Králové nějaký přívlastek. V roce 2008 jsme vyhlásili „Rok katedrály“, vloni jsme měli „Rok zvonu“, teď nastal „Rok architektury“. Právě v letošním roce si připomínáme životní výročí jednoho z nejslavnějších hradeckých architektů – Josefa Gočára, připomeneme si 130. výročí jeho narození. Určitě Rok architektury nebude jen o Gočárovi, ale o celé plejádě významných architektů, kteří vtiskli našemu městu moderní a nadčasovou tvář,“ konstatoval Martin Soukup.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty