Radní budou obyvatele učit třídit odpad

Mladá fronta DNES | 8.6.2010 | rubrika: Kraj Hradecký | strana: 2 | autor: (ram)

Do vybraných částí Hradce Králové rozmístí nádoby na tříděný odpad, pokud se to osvědčí, projekt rozšíří

HRADEC KRÁLOVÉ Krajské město se každoročně umisťuje na předních příčkách anket o místo, kde se nejlépe žije. Ke skandinávským městům, která jsou typickým příkladem dobrého žití, má však Hradec Králové stále ještě daleko. O něco přiblížit by se jim však mohl. Radní se totiž rozhodli pomoci obyvatelům s tříděním odpadu. Projekt se rozběhne začátkem července a jeho první etapa bude trvat půl roku.
Obyvatelé vybraných částí města dostanou od radnice nádoby na třídění plastu a papíru. „Lidé o ně mohou požádat. Podmínkou zapojení se do programu je zájem. Už jsme to projednali s místními samosprávami, které to obyvatelům dají vědět,“ řekla náměstkyně hradeckého primátora Pavla Finfrlová. Odpad se bude svážet jednou za dva týdny. Směsný odpad budou lidé vyhazovat do stávajících popelnic.
Radnice chce navázat na úspěšný projekt nádob na biomasu, který funguje ve všech částech města se zástavbou rodinných domů.
„Pilotní projekt rozjedeme v historické části města, ve Svinarech a Malšově Lhotě. Tam odzkoušíme disciplínu lidí, a když se to osvědčí, postupně ho rozšíříme i do dalších částí Hradce Králové,“ uvedl mluvčí hradeckého magistrátu Václav Svoboda.
Obyvatelé z vybraných městských částí se mohou do programu přihlásit na webových stránkách www.hradeckesluzby.cz nebo na telefonním čísle 495 540 040. Ověřovací období bude trvat půl roku. „Poté se výsledek vyhodnotí a my se rozhodneme, jestli budeme pokračovat i v jiných částech města,“ řekla Finfrlová.
Město se rozhodlo rozmístit nádoby na tříděný odpad nejdříve v oblastech, kde žije většina lidí v rodinných domcích, nebo v činžovních domech s vlastním dvorem, do kterých mohou nádoby umístit. „Pokud se to osvědčí, zkusíme nádoby nabídnout i malým sídlištím. Tam by se ale museli obyvatelé vchodu dohodnout, kam nádobu umístit,“ vysvětlila Finfrlová.
Možnost, že by v budoucnu radnice po městě rozmístila i třídící odpadkové koše, je podle Finfrlové zatím fantazie: „O jejich rozmístění jsme ještě neuvažovali, protože lidé by je brali jen jako další odpadkové koše, s tím bohužel máme zkušenost. V kontejnerech na plasty nebo papír, se najde všechen možný odpad.“

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty