Projekt společné knihovny pro děti a dospělé se osvědčil

Foto ze Dne otevřených dveří knihovny Pohádka Před dvěma lety byla v objektu výměníku C 33 v hradecké Formánkově ulici (v blízkosti zdravotního střediska) uvedena do provozu nově zrekonstruovaná pobočka městské knihovny, která je specifická tím, že je v ní dohromady oddělení pro děti a dospělé. U příležitosti dvou let od uvedení do provozu se v těchto prostorách, které patří Tepelnému hospodářství Hradec Králové, 8. září konal Den otevřených dveří, v rámci něhož byly vyhodnoceny výsledky činnosti této pobočky.

Elektronickou evidenci výpůjček pobočka v objektu výměníku C 33 provozuje od začátku loňského roku. Od té doby až k poslednímu srpnu 2010 do knihovny přišlo celkem 24 278 návštěvníků, z toho řada z nich opakovaně. „Od září 2008, kdy naše pobočka zahájila v nových prostorách svou činnost, si u nás čtenáři vypůjčili 99 557 knih a časopisů. V knihovně se postupně zvyšuje nejen počet výpůjček, ale také počet čtenářů,“ konstatoval vedoucí knihovny Pohádka Ivan Klabal.

V letošním roce, k datu 31. 8., knihovnu navštívilo 10 146 čtenářů, z toho 4 500 dětí. V současné době je v této pobočce evidováno 670 dospělých a 568 dětských čtenářů. Pro srovnání uveďme, že ve stejném období loňského roku tato pobočka knihovny měla 547 dospělých a 436 dětských registrovaných čtenářů.

Pobočka knihovny nyní disponuje více než deseti tisící svazky knih, k tomu půjčuje i nejrůznější noviny a časopisy. A které publikace letos patří mezi nejoblíbenější? „Děti si letos nejvíce půjčují komiks Garfield, v oblibě jsou například i publikace O mašince Tomášovi a Bořek stavitel. Tradičně je na předních místech ve výpůjčkách i kniha Kytice, což je tím, že patří do povinné školní četby. Nejčtenějším časopisem je u nás Čtyřlístek,“ řekl Ivan Klabal. U dospělých čtenářů patří mezi nejžádanější tituly Černá růže, Indiánský běh a Román pro muže.

Do uvedené pobočky lidé chodí nejen pro knihy, ale využívají i počítače připojené k internetu. „Jen v červnu se u počítačů vystřídalo 206 dětí, z toho řada z nich brouzdala na internetu opakovaně. Pokud děti chtějí vyhledávat informace na internetu, vyžadujeme potvrzení od jejich rodičů, že s tím souhlasí. Musím však říct, že ne vždy děti využívají počítač k vyhledávání informací potřebných v rámci školní přípravy, často k nám chodí hrát hry,“ sdělil vedoucí knihovny.

„Jsem rád, že se díky efektivní spolupráci města a Tepelného hospodářství Hradec Králové v případě výměníku C 33 podařilo najít pro objekt využití, které oceňuje široká veřejnost na Moravském Předměstí. Původně tato knihovna sídlila v nevyhovujících prostorách ZŠ Štefánikova, teď má moderní prostor, který využívají děti i dospělí. Přáli bychom si, aby v budoucnu i další výměníky, které se budou rekonstruovat, sloužily široké veřejnosti,“ řekl náměstek primátora Martin Soukup.

Na nové využití objektu výměníku, které bylo dlouhodobě koncepčně plánováno, má pozitivní ohlasy i vedení Tepelného hospodářství Hradec Králové: „Nejen od Komise místní samosprávy Moravské Předměstí – jih víme, že jsou obyvatelé sídliště s knihovou velice spokojeni, což nás těší. Těší mě také profesionální vedení knihovny. V budoucnu jsme připraveni městu nabídnout k využití další prostory pro potřeby obyvatel,“ uvedl Jiří Seidler, ředitel a předseda představenstva společnosti Tepelné hospodářství Hradec Králové, a.s.

Zdroj: Tisková zpráva Tepelného hospodářství Hradec Králové, a.s.

Foto ze Dne otevřených dveří knihovny Pohádka

Při slavnostním vyhodnocení dvouleté činnosti ve zrekonstruovaných prostorách je na této fotografii vyfocen náměstek primátora Martin Soukup, na snímku v levo. Vpravo je moderátor akce Radek Vávra, herec Divadla Drak.

 

Foto ze Dne otevřených dveří knihovny Pohádka

Vedoucí knihovny Pohádka Ivan Klabal (vlevo) odpovídal na dotazy novinářů.

 

Foto ze Dne otevřených dveří knihovny Pohádka

Na tomto snímku jsou zachceni dva lidé, kteří mají velký podíl na tom, že je teď knihovna Pohádka v krásných prostorách: Jiří Seidler (vlevo), ředitel a předseda představenstva společnosti Tepelné hospodářství Hradec Králové, a.s., a náměstek primátora Martin Soukup.

 

Foto ze Dne otevřených dveří knihovny Pohádka

Pro děti byly v rámci Dne otevřených dveří připraveny různé hry a soutěže.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty