Opravy stadionu se dál potáhnou. Luxus se škrtá

Mladá fronta DNES | 14.6.2011 | rubrika: Kraj Hradecký | strana: 1 | autor: Petr Záleský

Rekonstrukce hradeckého zimního stadionu bude pokračovat, i když se město snaží provozovateli areálu nevýhodnou smlouvu vypovědět. Na řadu má konečně přijít zázemí pro hokejisty a nikoli plánované budování přepychu pro sponzory.

HRADEC KRÁLOVÉ Hosté s visačkou VIP sedí v teple, mají nejlepší výhled na led a po zápase je hostesky doprovodí do velkorysého zázemí, kde na ně čeká občerstvení či masáž ve wellness studiu. Zato běžný divák se na hradeckém zimním stadionu dál chodí ohřát na toaletu, hráče trápí mizerná kvalita ledu, staré mantinely a převlékají se v šatnách, které mají do komfortu sponzorských lóží hodně daleko.
Rekonstrukce letitého stadionu, který teď při pohledu zvenčí připomíná modrou ledovou kostku, měla i dál pokračovat v duchu maximum pro sponzory a nezbytné minimum pro hokejisty a „obyčejné“ fanoušky. Jenže městu před dvěma měsíci došla trpělivost a zastupitelstvo odsouhlasilo vypovězení smlouvy dosavadnímu provozovateli - firmě ABD Invest.
Právě dnes končí lhůta, do kdy radnice přijímala nabídky nových zájemců o provozování sportoviště. Vzít stadion do své správy chce i samotný hokejový klub. „Chtěli bychom stadion marketingově využít tak, aby to bylo pro klub výhodnější,“ říká generální manažer Aleš Kmoníček, jenž v dubnu nahradil Romana Višňáka, a dodává: „Řekl bych, že při rekonstrukci je třeba nastavit jiné priority.“
Opravy zatím spolkly více než čtvrt miliardy korun, avšak chlazení pod ledem, mantinely, strojovna vzduchotechniky nebo šatny a další hráčské zázemí jsou původní, nedostalo se rovněž na prádelnu či sušárnu. Hotové jsou naopak tribuny s novými sedačkami, opláštění, výztuha konstrukce a také diskutabilní VIP skyboxy.
Rekonstrukce měla pokračovat. Podle původních plánů se měl rozšířit hotel, přibýt administrativní část s velkorysým zázemím pro VIP hosty či wellness studio. „O tom ještě budeme diskutovat. Chceme totiž, aby zázemí na stadionu bylo pro hokej a nikoli pro komerční účely,“ říká náměstek primátora a současně předseda klubového představenstva Martin Soukup.

» Pokračování na str. B2

Opravy stadionu: luxus se škrtá

» Pokračování ze str. B1

Podle Soukupa mají další práce vyjít vstříc především hokejistům: „Přednost má dostat výměna chlazení pod ledem, mantinelů a plexiskel. To bychom měli zvládnout v příští roce.“
Podle pět let staré smlouvy měla být rekonstrukce hotova v roce 2009 a náklady se počítaly na 198 milionů korun. Prostavěno je však už 273 milionů, hotovo zdaleka není a je jasné, že neplatí ani posunutý termín dokončení v roce 2012.
Kritizovaná rekonstrukce však není jediným důvodem, proč chce nyní magistrát vypovědět smlouvu ABD Invest. Druhým je úspora, přestože město musí firmě vyplatit odstupné 150 milionů korun bez DPH. Společnost ABD Invest měla stadion provozovat až do roku 2022 a z hradeckého rozpočtu ukrojit 280 milionů. Zrušení smlouvy by podle primátora Zdeňka Finka mělo přinést úsporu 50 až 150 milionů korun.
„Původně jsme předpokládali, že smlouvu ukončíme do konce června, ale stále se projednávají detaily, takže je možné, že se termín o měsíc posune,“ pokračuje Soukup.
V podmínkách pro zájemce o provoz sportoviště radnice požaduje třeba optimální využití areálu, jasnou specifikaci využití jednotlivých objektů, návrh formy vztahu k hokejovému klubu nebo nabídkovou cenu za pronájem.
Kmoníček by byl rád, kdyby stadion nesloužil jen hokeji: „Máme nápady a budeme se snažit realizovat takové projekty, aby lidé viděli, že se na stadionu skutečně něco děje,“ uvádí manažer klubu. První výsledek jeho marketingové snahy je hokejový, avšak stojí za to. Vždyť hradecké prvoligové mužstvo 26. července v přípravě přivítá Petrohrad, který je nejbohatším evropským hokejovým klubem, trénuje ho Miloš Říha a do svých řad láká i Jaromíra Jágra.

***

FAKTA Smlouva se ruší Hradecká radnice v roce 2006 svěřila provoz zimního stadionu firmě ABD Invest. Původním cílem projektu bylo proměnit více než 30 let starý stadion na moderní multifunkční arénu bez toho, že by město muselo naráz investovat stamiliony korun ze svého rozpočtu. Zastupitelstvo letos zjistilo, že kontrakt není výhodný, nelíbí se mu ani postup při rekonstrukci, proto chce smlouvu vypovědět.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty