Místo dětí na hřiště chodí narkomani a vandalové

Mladá fronta DNES | 3.5.2011 | rubrika: Kraj Hradecký | strana: 2 | autor: Michaela Rambousková

Na hradeckém hřišti Svět strážníci našli použité injekční stříkačky. Tamní obyvatelé ho chtějí po rekonstrukci znovu zamykat. Hřiště se zajímavými dřevěnými plastikami je otevřeno teprve několik let a už potřebuje opravu.

HRADEC KRÁLOVÉ Jedno z nejhezčích dětských hřišť v Hradci Králové, Svět na Slezském Předměstí, slouží v poslední době spíš jako kuřácký salonek mládeži z okolí. To se nelíbí tamním obyvatelům ani strážníkům, kteří tam nacházejí použité injekční stříkačky. Hřiště čeká generální oprava, po níž se bude nejspíš znovu zamykat.
„Chodím tam s vnučkou. Když ale odpoledne vidím floutky, jak si na hřišti vykuřují a píchají si do těla jedy, bojím se. Když jim něco řeknete, jste u nich takhlemalinký a nevíte, jestli vás nezmlátí,“ zlobí se starší muž, který blízko hřiště bydlí.
Ředitel hradecké městské policie Miroslav Hloušek jeho slova potvrdil. „Některé vandaly nebo narkomany jsme na hřišti nachytali a kolegové z preventivního oddělení tam vyhrabali řadu použitých injekčních stříkaček. Hrozí nebezpečí, že se o ně malé děti píchnou. Snažíme se na hřiště dohlížet, ale nemůžeme tam svoje lidi mít pořád,“ řekl Hloušek na mimořádné schůzi s obyvateli Slezského Předměstí.
Hřiště je poměrně nové, nestojí ještě ani deset let, přesto jsou některé herní prvky dost poničené, ať už vlivem počasí nebo vandalů. Je to dáno především spoustou dřeva, které je na hřišti použito.
Technické služby proto plánují generální opravu hřiště, zatím sbírají náměty od lidí. „Je to opravdu nestandardní hřiště a technické služby ho opravují v rámci svých možností, i když je tam spousta věcí, které jsou těžko opravitelné. Proto jsme se s komisí místní samosprávy dohodli, že nebudeme provádět jen údržbu opotřebovaných herních prvků, ale kompletní rekonstrukci,“ řekl náměstek hradeckého primátora Martin Soukup, který hřiště před lety otevíral.
„Mluvil jsem tehdy s řadou matek. Většina z nich byla toho názoru, že hřiště je sice plné uměleckých děl, ale ke hrám se moc nehodí,“ dodal Soukup.
Komise místní samosprávy město požádala, aby se hřiště na noc opět zamykalo. „Když bylo nové, byl tu správce, který bydlel naproti, hlídal ho a večer zamykal. Potom na to ale nebyly peníze, takže skončil. Technické služby slíbily, že tam bude denně někdo jezdit, ráno otevře a večer zamkne. Výrostci, o kterých je řeč, ji sice stejně přelezou, když budou chtít, ale aspoň to bude něco naznačovat,“ řekl předseda komise místní samosprávy Slezské Předměstí Miloslav Devetter.
Hřiště Svět patří k nejzajímavějším ve městě především kvůli svémuvybavení, jež je převážně ze dřeva. Jméno dostalo podle spousty prvků, které jsou ve stylu různých světadílů. Hřiště střeží totemy amerických indiánů nebo čínský lvíček.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty