Město zpracovává pasport uměleckých děl

Socha, ilustr. foto Na území Hradec Králové je v současné době nejméně 198 uměleckých děl, které jsou umístěny na veřejných venkovních prostranstvích, z toho zhruba 70 procent z nich je v majetku města. Město teď zpracovává pasport venkovních uměleckých děl, jehož cílem je zjistit stav památek. Vzniklý sumář bude podkladem pro rozhodování o prioritních opravách jednotlivých děl.

Mezi umělecká díla, která v Hradci Králové jsou, patří například pomníky, kašny, pamětní desky, církevní památky, válečné památky a zvonice. „Víme, kde jaké památky jsou a komu patří, chceme ale zmapovat jejich stav a určit jejich uměleckou hodnotu. Velmi úzce v tomto směru spolupracujeme s odborem památkové péče a s odborem hlavního architekta,“ konstatoval Ondřej Votroubek, vedoucí odboru správy majetku města.

Dodal, že následně budou jednotlivé památky rozděleny do skupin podle nutnosti údržby a také dle možnosti čerpání financí na jejich údržbu – a to například z evropských fondů nebo z různých grantů. „Nejdůležitější je vědět, kde jednotlivé památky jsou a v jakém jsou stavu. Myslím si, že je to velmi důležitý krok k jejich záchraně. Pasport, který teď naše odbory dokončují, je jasným přehledným dokumentem, jehož součástí jsou aktuální fotografie uměleckých děl,“ řekl náměstek primátora pro správu majetku a městské organizace Martin Soukup.

Přehledný soupis jednotlivých děl bude v brzké době zveřejněn na internetových stránkách města. „Byli bychom rádi, kdyby nám občané pomohli zmapovat osudy těchto památek. Uvítáme jakékoliv zážitky, dobové fotografie a podobně, abychom se o jednotlivých dílech dozvěděli co nejvíce a mohli to veřejnosti prezentovat. Chtěli bychom zjistit historická data o všech památkách, například od kdy na daném místě jsou, kdo je tam stavěl a podobně, ne vždy to ale bude jednoduché. Uvítáme jakoukoliv informaci. Je také možné, že nevíme o všech památkách, které ve městě jsou. Pokud někdo zjistí, že nám v soupisu nějaká soška, kříž či jiná památka chybí, budeme rádi, když nás o tom občané budou informovat například prostřednictvím e-mailové adresy pamatky@mmhk_cz, aby byl pasport co nejucelenější,“ uvedl Ondřej Votroubek.

Určitou zajímavostí je, že pasport zahrnuje i sochu Klementa Gotvalda. „Tato socha je stále v Hradci Králové, nebyla totiž zlikvidována. Je teď umístěna na frontovém záložním stanovišti v Ruseku,“ podotkl Ivan Čakány, vedoucí magistrátního oddělení správy nebytových prostor a veřejných statků.  

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty