Majitelé pozemků nebrzdí jen dálnici, ale i park v centru města

Mladá fronta DNES | 26.5.2011 | rubrika: Kraj Hradecký | strana: 4 | autor: Michaela Rambousková

V centru Hradce Králové chybí dětské hřiště, to mělo vyřešit zřízení nového parku Skleněnka mezi Dukelskou a Hořickou ulicí. Stavět se mělo začít na jaře, ale městu se stále nedaří vykoupit pozemky.

HRADEC KRÁLOVÉ Problémy s majiteli pozemků, kteří je nechtějí prodat, nejsou jen v místech, kudy má vést dálnice D11. Nedohoda města a majitele zahrady bývalé mateřské školky u domu v Dukelské ulici zastavila také projekt výstavby parku. Ten má vyrůst mezi domy v ulicích Dukelská a Hořická.
Na výstavbě parku Skleněnka se mělo začít pracovat už letos na jaře. Projekt je hotov už od roku 2005. S rekreační zelenou zónou se počítalo už v územním plánu z roku 2000. „My coby odbor hlavního architekta máme hotovo, studie je zpracována a kladně ji přijala i komise místní samosprávy. Bohužel však selhala jednání o výkupu pozemků,“ říká hlavní architekt města Petr Brůna.
Město na podzim minulého roku už dokonce vyhlásilo soutěž, v níž se pro park hledalo jméno. Zdálo se, že je rozhodnuto a brzy se začne stavět.
Projekt měl být rozdělen na dvě etapy, ale nerozběhla se ještě ani jedna. „S majiteli se snažíme dohodnout, protože v místě citelně chybí dětské hřiště. Získali jsme na projekt i dotaci od Veolie,“ říká náměstek primátora Martin Soukup, který jednání s majiteli pozemků zdědil po své předchůdkyni Pavle Finfrlové.
Pokud se radnice s majiteli nedohodne, je možné, že se bude muset projekt změnit a park s hřištěm se postaví jen na pozemcích, které už městu patří. Jak se Skleněnkou dál, by se podle Soukupa mělo definitivně rozhodnout do konce června. „Záleží i na cenové nabídce a dalších věcech,“ říká.

Zkratka z centra k terminálu

Celá plocha v současnosti neudržované zeleně se má od základů proměnit. Kromě hřiště projektanti v parku navrhli i koutek pro hráče pétanque a místo pro kulturní produkce. V lokalitě má být i krátká betonová zeď na graffiti a několik vodních prvků.
Park bude kromě dětí a seniorů z okolí sloužit i majitelům psů, kteří mají v místě omezené možnosti venčení.
Projektanti Skleněnky jim vymysleli zvláštní místo, které bude oplocené a bude se pravidelně uklízet. „Má to být první realizace takového místa. Plochu jsme do návrhu přidali na podnět komise místní samosprávy,“ říká Brůna.
Odbor hlavního architekta chce s místy pro venčení psů počítat i v budoucnu. „Takováto plocha ale nejde dělat všude,“ upozorňuje Brůna. Vhodné lokality zatím ještě nevybral.
Přes pozemky, které se městu nedaří vykoupit, má vést i stezka, jež by propojila Dukelskou a Hořickou ulici a zkrátila by lidem cestu z centra k terminálu hromadné dopravy.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty