Kvůli špatným chodníkům teče do domů

Mladá fronta DNES | 19.3.2011 | rubrika: Kraj Hradecký | strana: 1 | autor: Petr Vaňous

Po chodnících v centru v Hradce Králové se špatně chodí, ženám se na nich ulamují podpatky. Když hodně zaprší, voda stéká do sklepů přilehlých domů a ty jsou pak podmáčené. Radnice plánuje pevné, takzvané pochozí pásy.

HRADEC KRÁLOVÉ Stovky lidí projdou denně po starém chodníku v Mánesově ulici v centru Hradce Králové. A nadávají na rozviklané staré dlaždice. Majitelé domů se zlobí, že jim voda při deštích po špatně postavených chodnících stéká do sklepů a domy jsou pak podmáčené.
Některé chodníky v okolí Ulrichova náměstí jsou ještě z komunistické éry. Jsou na nich dlaždice velké 25 krát 25 centimetrů, ale povrch je nerovný a dlaždice se viklají.
„Když po nich po dešti běží můj jedenáctikilový pes, dlaždice za ním jen stepují. Na takovém chodníku se může někdo snadno zranit,“ tvrdí zástupce sdružení majitelů domů v Mánesově ulici Jiří Kulhánek.
Majitelé domů si také stěžují, že stěny ve sklepích jsou podmáčené zřejmě i kvůli tomu, že se tam z chodníků dostává voda.
„Chodníky jsou totiž spádovány směrem k domům. Navíc u domu je po posledním pokládání inženýrských sítí asi půlmetrový zlom, kde se voda zadržuje a prosakuje do základů,“ řekl Kulhánek. Sdružení chce po radnici, aby chodníky opravila, ale prý na to teď nejsou peníze.
„Jsme domluveni s technickými službami, že v Mánesově ulici udělají sondy, jak moc jsou chodníky poničené. Potom dojde k dílčím úpravám. Na nový chodník si lidé musí počkat do doby, až se bude rekonstruovat celá ulice, ale na to teď nejsou peníze,“ řekl náměstek hradeckého primátora Martin Soukup.
Nejde však jen o Mánesovu ulici, samospráva centrální části Hradce není spokojena ani s novými chodníky ze žulových kostek. Ženy si prý na nich lámou podpatky.
» Pokračování na str. B2 Kvůli špatným chodníkům teče do domů

» Pokračování ze str. B1 „Mám k dispozici dokument z roku 2009, kdy se bývalé vedení magistrátu snažilo stav chodníků řešit. Dosud však k žádným podstatným změnám nedošlo,“ řekla předsedkyně komise místní samosprávy Střed města Ivana Bezdíčková. I proto minulý týden iniciovala setkání s vedením města. „Nelíbí se nám ani současný stav nových chodníků. Většina je zhotovena ze žulových kostek, bohužel ne řezaných, ale štípaných. Jejich povrch je nerovný, spáry jsou široké a vymílají se. Navíc jsou i drahé,“ uvedla Bezdíčková. Dodala, že i zástupci technických služeb přiznali, že se jim takové povrchy těžko udržují. Na jaře budou spáry zasypávat drtí.
„Je přece důležité, aby se lidem po chodníku dobře chodilo, dal se dobře udržovat a byl schůdný i v zimě. Samozřejmě se musí vzít v úvahu, že tato oblast je památkovou zónou. Budu iniciovat vypsání výběrového řízení na dodavatele povrchů pro nově rekonstruované chodníky, které budou splňovat uvedené požadavky,“ řekla Bezdíčková.
Podle hlavního hradeckého architekta Petra Brůny jsou k výstavbě nových chodníků v celém Hradci zpracovány koncepce.
„Víme, že štípané kostky jsou velmi drahé a do města se moc nehodí, nicméně v zóně rezervace své opodstatnění mají. Navíc v případě kopání či výměny inženýrských sítí se chodníky dají docela dobře rozebrat,“ řekl architekt. Dodal, že chodníky v Hradci jsou dlouhodobým problémem. Některé povrchy jsou velmi nevhodné pro chůzi v lodičkách, i proto chystají architekti jisté inovace, třeba takzvané pochozí pásy.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty