Komentář zastupitele: Královéhradecké krajské kolo 19. ročníku Ekologické olympiády proběhlo v Ekocentru Orlice v Podorlickém skanzenu v Krňovicích (18.4.2014)

Královéhradecké krajské kolo 19. ročníku Ekologické olympiády proběhlo v Ekocentru Orlice v Podorlickém skanzenu v Krňovicích

Ve dnech 15. - 16. dubna 2014 proběhlo v Ekocentru Orlice v Podorlickém skanzenu v Krňovicích letošní krajské kolo Ekologické olympiády pro Královéhradecký kraj. Krajského kola se zúčastnilo celkem 15 tříčlenných týmů z 10 různých středních škol z celého kraje. Celostátním tématem tohoto ročníku soutěže byla problematika rekultivací, která byla v Královéhradeckém krajském kole obohacena ještě o tématiku zeleně. Krajské kolo pořádal již tradičně Český svaz ochránců přírody – základní organizace Orlice (ZO ČSOP ORLICE) ve spolupráci s Krajským úřadem Královéhradeckého kraje, Muzeem východních Čech Hradec Králové a ZO ČSOP Jaro Jaroměř.

Soutěž se skládala z teoretického testu ověřujícího obecné znalosti studentů z oblasti ekologie, ochrany přírody a životního prostředí, dále z hlavního praktického úkolu na téma rekultivace pískoven v lokalitě Marokánka nedaleko Krňovic a tradiční poznávačky rostlin a živočichů. Stejně jako v roce 2013 zpracovávali účastníci v předstihu domácí úkol, jehož výsledky pak prezentovali v rámci vlastní soutěže. Domácím úkolem bylo vytipovat v místě bydliště nebo školy mimořádně hodnotný strom vhodný k vyhlášení za památný strom podle zákona o ochraně přírody a krajiny. Poslední částí soutěže byl doplňkový praktický úkol zaměřený na tradiční plodiny pěstované na našem venkově.

Vítězem krajského kola se stal, stejně jako v minulém roce, tým studentů Biskupského gymnázia Bohuslava Balbína z Hradce Králové, tentokrát ve složení Jan Pražák, Karel Mařík a Martina Čelakovská. Na druhém místě se umístilo družstvo Lepařova gymnázia v Jičíně ve složení Markéta Zíková, Vendula Zíková a Petra Jodasová a třetí místo obsadil tým Gymnázia Boženy Němcové z Hradce Králové ve složení Natálie Klubíčková, Lucie Pávová a Barbora Jágrová. Do celostátního kola, které se bude konat 12. - 14. června v Hradcích u Vrábče v jižních Čechách postupuje vítěz kola krajského.

„V letošním kole Ekologické olympiády bylo snahou organizátorů, aby výsledkem soutěže byl také přímý přínos pro ochranu přírody a životního prostředí. Tomu byla přizpůsobena náplň domácího úkolu, kdy počítáme s tím, že kvalitní návrhy studentů na vyhlášení památných stromů zašleme na příslušné úřady, aby tyto návrhy prověřily a případně vyhlásily zvýšenou ochranu těchto dřevin. Z odevzdaných 15 návrhů je drtivá většina použitelná a tak doufáme, že se v našem kraji v brzké době zvýší počet památných stromů o některé z významných a krásných stromů navržených studenty.“, doplňuje hlavní pořadatel krajského kola a předseda poroty Adam Záruba.

Přílohy: Fotografie, výsledková listina

Podrobnější informace poskytnou:

Adam Záruba, e-mail: adam.zaruba@krnovice_cz , tel. 604 751 265

Iva Svobodová, e-mail: isvobodova@kr-kralovehradecky_cz , tel.: 601 376 691

Více informací o soutěži: www.ekolympiada.cz

Tisková zpráva v celém znění spolu s přiloženými fotografiemi je k dispozici zde.
Výsledková listina - Krajské kolo ekologické olympiády - Královéhradecký kraj 15.–16.4.2014 je ke stažení zde.

Ing. Adam ZÁRUBA, Ph.D

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty