Kaštela

Partnerské město od: 18. 3. 1992

Počet obyvatel: přibližně 32 tisíc

Vzdálenost z Hradce Králové: přibližně 1016 km

Webové stránky: www.grad.kastela.hr

Kaštela je přímořským letoviskem v jižní části Chorvatska. Přístav z dob starých Řeků a Římanů je dnes turistickým centrem s písečnými plážemi a atrakcemi. Kaštela je společný název sedmi chorvatských měst (pevností) centrální Dalmácie, které vznikaly v 15. a 17. století jako ochrana proti nájezdům Turků. Jmenovitě to jsou Kaštel Gomilica, Kaštel Kambelovac, Kaštel Lukšić, Kaštel Novi, Kaštel Stari, Kaštel Sućurac, Kaštel Štafilić. Nejstarší z těchto pevností je Kaštel Stari, jehož stavitelem je Koriolan Cipiko. Kombinace hradu a paláce byla postavena na ostrově v moři a s pevninou byla spojena jen dřevěným mostem. Všechny ostatní Kaštely se tímto modelem inspirovaly. Díky tomu, že pevnosti ležely v úrodném, asi 20 km dlouhém pobřežním pásu, začalo se kolem nich usazovat obyvatelstvo natrvalo. Přímořský pás, kde se při Kaštelánském zálivu všechny kaštely rozkládají, se nazývá Riviéra sedmi Kaštelů nebo také Kaštelská riviéra.  Nad Kaštely se zvedá pohoří Kozjak. Území mezi mořem a Kozjakem je velmi úrodné, v současné době se zde pěstuje zejména vinná réva, ovoce a zelenina. Hlavním zdrojem obživy obyvatel je však pochopitelně cestovní ruch.

Oblast cestovního ruchu a kultury je také hlavní oblastí spolupráce mezi Hradcem Králové a Kaštelou. Děti z kaštelských základních škol se účastní Hradeckých sportovních her.

V květnu 2014 přijel na pracovní návštěvu do Hradce Králové primátor partnerského města Kaštela Ivan Udovičić a náměstek primátora Mili Novak. Hlavním účelem návštěvy bylo seznámit se se znalostmi a zkušenostmi Hradce Králové ve využívání fondů EU v posledních 10 letech. Během návštěvy delegace navštívila objekt sportovního areálu Bavlna, dále staveniště na Benešově třídě a Centrum celoživotního vzdělávání, jako průřezové projekty financované Evropskou unií. Součástí programu byla i prezentace odpadového hospodářství v Hradci Králové.

V květnu 2013 přivítalo město Hradec Králové hosty z partnerských měst Walbrzych a Wroclaw, Kaštel a Banské Bystrica na první mezinárodní konferenci zaměřené na téma srovnávání vzdělávacích systémů v jednotlivých zemích. V září navštívili Kaštelu ředitelé hradeckých základních a mateřských škol. Cesta byla organizována Národním institutem pro další vzdělávání. Jejím cílem bylo poznat chorvatský vzdělávací systém. Cesty se zúčastnila také náměstky primátora Ing. Anna Maclová a Mgr. Vladimír Springer, předseda komise pro vzdělávání Rady města Hradce Králové.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty