Hradecký vodojem navštívilo více než tisíc lidí

Pohled na frontu čekajících 17.4.2010 Zpřístupnění vodojemu bylo pro obrovský zájem občanů prodlouženo v sobotu o hodinu a odhadem se na samotný ochoz po 220 schodech vyšplhalo téměř 1100 lidí. Odborným výkladem akci doprovodili zaměstnanci společnosti Královéhradecké provozní, a.s.

Věžový vodojem se nachází na kopci sv.Jana v městské části Nový Hradec Králové. Byl vybudován v letech 1936-37 firmou bratři Capouškové. „V minulosti se do vodojemu čerpala voda z jednoduché úpravny vody ve Staré Třebši ze studní nedaleko slepých ramen Labe. Vodojem byl ve své době postaven pro tehdy samostatnou obec Nový Hradec Králové, i v současnosti pokrývá vodojem spotřebu vody pouze této městské části. Objem plné nádrže je 320m3 – zásoba pokrývající přibližně patnáctihodinovou spotřebu pitné vody Nového Hradce Králové“, uvedla náměstkyně primátora města pro životní prostředí Pavla Finfrlová. Celková výška stavby od paty po vrcholovou zasklenou část je 38,5m. Vnější průměr nádrže je 11m, vnější průměr spodní části (nohy vodojemu) je 7,4m. Celkový počet schodů je 220 (138 k spodnímu ochozu + 82 k nejvyšší části).

„Do věžového vodojemu je čerpána voda ze sousedních podzemních vodojemů, které mají celkový objem 48 500m3. V podzemních vodojemech je akumulováno obvykle přibližně 20 000m3 pitné vody, což představuje 1,5 denní zásobu vody pro Hradec Králové a nejbližší okolí“, dodala Pavla Finfrlová.

Otevřené dveře věžového vodojemu symbolicky připomněly 17.výročí světového dne vody, který letos připadl na 22.březen. Důvodem k vyhlášení byla skutečnost, že na světě více jak miliarda lidí trpí nedostatkem pitné vody, nemá přístup k vodě. Mottem roku 2010 je „Čistá voda pro zdravý svět“.

Autorem fotodokumentace: Královéhradecká provozní, a.s.

Fronta pohledem z ochozu vodojemuProhlídka započala v 9 hodin ránoPohled z ochozuNávštěvní hodiny musely být prodlouženy

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty