Hradecký hokej přežil. Město schválilo dotaci

Mladá fronta DNES | 30.6.2011 | rubrika: Kraj Hradecký | strana: 1 | autor: Petr Záleský

Hradecký hokejový klub sice po odchodu dvou nejsilnějších sponzorů pro letošní sezonu ztratil šest milionů korun, vzniklou díru však zalepilo město. Nevyřešil se ale zatím „rozchod“ s firmou ABD Invest provozující zimní stadion.

HRADEC KRÁLOVÉ Před čtvrtrokem přišel Královéhradecký kraj o jeden ze dvou klubů v první hokejové lize. Druhou nejvyšší soutěž prý kvůli nižší dotaci od radnice opustilo Vrchlabí. Až do úterního podvečera nebylo jisté, zda se od svého klubu podobně neodvrátí také hradečtí zastupitelé.
Fanouškům, hráčům i vedení oddílu se ale ulevilo: hlasování o podpoře dopadlo jednoznačně a Hradec může dál hospodařit s přibližně stejným rozpočtem jako vloni. Má to ale háček. Peníze má jisté jen do konce tohoto roku a o příspěvek na rok 2012 bude zastupitele žádat už v říjnu.
„Opravdu se mi ulevilo a jsem rád, že se nyní můžeme soustředit jen na sportovní činnost,“ usmíval se generální manažer Aleš Kmoníček, který ještě v březnu vedlHC Vrchlabí a vHradci nahradil Romana Višňáka. „Na druhou stranu je to takové nepružné rozhodnutí, protože nyní máme zajištěny peníze jen do konce roku a v říjnu budeme absolvovat další kolo vyjednávání,“ dodal Kmoníček. Vážný problém prvoligového Hradce vyplul na povrch v březnu, kdy klubová kasa připomínala vymačkaný citron a v hledišti se proti tehdejšímu vedení bouřili fanoušci. Řešilo se, zda po odchodu dvou hlavních partnerů a ztrátě sedmi milionů korun příští sezonu neodehrají jen junioři a zda se v zájmu ekonomické stabilizace neprodají nejlepší hokejisté. Katastrofický scénář naštěstí neplatí. Hradec nakonec ztratil milionů šest, ale hrozivou díru v rozpočtu teď dočasně zalepila radnice. „K této situaci došlo vinou propadu příspěvků od dvou hlavních partnerů. Už za minulého vedení bylo jasné, že pokud město bude nakupovat elektřinu přes burzu, společnost ČEZ smlouvu vypoví. To se také stalo, přestože jsme se s primátorem snažili jednání obnovit. Společnost VCES ve smlouvě pokračuje, ale svůj příspěvek snížila,“ uvedl zastupitel a současně předseda klubového představenstva Martin Soukup.
» Pokračování na str. B3

Hradecký hokej přežil. Město schválilo dotaci pro klub

» Pokračování ze str. B1
Podle Soukupa sice oddíl ztratil dva nejsilnější partnery, ale naopak se daří přivést nové drobnější sponzory: „Jejich počet a podpora roste, ale jde o statisíce korun.“
„Jsem rád, že to zastupitelstvo pochopilo. Hráči nyní nemusí přemýšlet, jestli nepřijdou o své nasmlouvané peníze. Zkrátka sportovní stránka včetně mládeže by měla fungovat bez problémů, protože máme peníze do konce roku,“ dodal Kmoníček, který ještě pracuje na tom, aby do začátku přípravy na ledě přišli noví hráči.
Zastupitelé podpořili také vznik hokejové akademie, tomuto projektu věnují 3,8 milionu korun, a odsouhlasili také částku 1,6 milionu jako propad příspěvku od města v takzvané mimosezoně. Na pořad jednání se ale zatím nedostala „kauza ABD“. Právě se společností ABD Invest coby správcem zimního stadionu chce město rozvázat smlouvu a vyplatit jí na odstupném kolem 150 milionů korun. Sportoviště chtěl převzít klub, avšak jednání se protahují a zatím není jisté, jak a kdy se radnici podaří z dohody s firmou ABD vyvázat. „Do dnešního dne není jasné, zda se město se společností ABD rozejde,“ přiznal Soukup. „Je to trochu komplikace. Pro chod stadionu by bylo lepší, kdybychom se o něj starali sami a pořádali tady takové akce, které jsme měli v plánu. My to ale neovlivníme a musíme čekat, jak se situace vyvine,“ dodal manažer Kmoníček.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty