Hradecké zastupitelstvo nepodpořilo stavbu obřího skladu oceli

ct24.cz | 29.3.2011 | rubrika: Regionální | strana: 0 | autor: ban

Hradec Králové – Hradecké zastupitelstvo nepodpořilo kontroverzní stavbu obřího skladu oceli, který měl vyrůst ve čtvrti Březhrad. Podle zastupitelů prý není projekt přínosný pro město. Dnešní rozhodnutí má ovšem jen deklaratorní charakter, jak se zachová firma ThyssenKrupp Ferrosta, ještě nevěděl ani její jednatel Radek Miláček. ThyssenKrupp požádal o stanovisko nového primátora Zdeňka Finka (HDK) a ten pak nechal stanovisko projednat zastupiteli.

ThyssenKrupp Ferrosta stavbu v hodnotě asi 400 milionů korun připravuje více než tři roky. Od minulého zastupitelstva, v němž měla většinu ODS, měla firma pro svůj záměr podporu. Po volbách se ovšem poměry sil na radnici změnily a dnes záměr firmy podpořilo jen pět zastupitelů, dalších 24 bylo proti a pět se zdrželo. Proti obří stavbě od počátku protestují obyvatelé čtvrti Březhrad. "Vyčkáme na písemné stanovisko města. Věc projednáme s našimi nadřízenými orgány a rozhodneme se, jakým směrem projekt vést dál," dodal Miláček.

Firma, která je součástí německého koncernu ThyssenKrupp, už dříve uvedla, že nový sklad potřebuje ke své další expanzi v Česku. Už loni získala souhlasné stanovisko k posouzení vlivů stavby na životní prostředí (EIA), odpovídá územnímu plánu a má vyrůst na soukromém pozemku. Možnosti města jsou tak značně omezené. Náměstek primátora Martin Soukup (ODS) také nedávno uvedl, že pokud firma splní všechny zákonné požadavky, bude moci sklad postavit.

Lidem v Březhradu se ovšem projekt nelíbí, podle nich se kvůli zvýšené dopravě výrazně zhorší životní prostředí v okolí skladu a stavba prý ohrozí i zdroje podzemní vody. Vadí jim také, že chce firma stavět sklad o výšce 14 metrů jen několik desítek metrů od bytových domů, kde žije zhruba 400 lidí. Společnost tvrdí, že stavba v areálu bývalého masokombinátu nebude okolí rušit a žádný hluk z ní vycházet nebude. Firma také slibuje, že v provozu během pěti let vytvoří až 100 nových pracovních míst. To však místní moc neuklidnilo a dokonce se kvůli stavbě chtěli od města odtrhnout, kvůli malému počtu obyvatel ale neuspěli na magistrátu ani u soudu.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty