Hradecká socha Františka Ulricha nejspíš skončí na Ulrichově náměstí

Mladá fronta DNES | 26.5.2011 | rubrika: Kraj Hradecký | strana: 3 | autor: (ram)

HRADEC KRÁLOVÉ Snahy o odstranění sochy bývalého hradeckého starosty Františka Ulricha z náměstí Svobody v Hradci Králové připomínají hru na škatulata. Ještě před měsícem bylo téměř jisté, že pomník poputuje do Lipek mezi Gočárovy školy. Nová varianta už ale navrhuje: Ulrichovo náměstí.
„Sochu nejspíš přesuneme na Ulrichovo náměstí ke kašně. I památkářům se místo líbí víc než prvně zamýšlené v Lipkách,“ řekl hradecký primátor Zdeněk Fink.
Původním záměrem bylo „uklidit“ Ulricha do Lipek a sluneční hodiny ponechat na náměstí Svobody. To ale není možné. „Na roztržení sochy a slunečních hodin je třeba souhlas autora Stanislava Hanzíka, a ten město nemá,“ upozornil náměstek hradeckého primátora Martin Soukup. Pomník se tak přestěhuje celý.
Stěhování ještě musí odsouhlasit radní. Mělo by se tak stát do konce července, kdy se na náměstí Svobody mají objevit nová díla z hořického sochařského sympozia. Ta se mají na místo instalovat 30. července. Město původně zamýšlelo, že by se socha přestěhovala v týž den, aby se využil přistavený jeřáb.
Pomník bývalého starosty měl na Ulrichově náměstí stát už před 9 lety, kdy v soutěži zvítězil projekt sochaře Pavla Doskočila. Jeho Ulrich měl sedět za pracovním stolem na čtrnácti metrovém pylonu a lidé se na něj měli dívat třemi dalekohledy. Moderní pojetí pomníku však odmítli památkáři.
Před dvěma lety tehdejší vedení města záměr oživilo a zpracování sochy i výběr místa zadalo Hanzíkovi. Sochu odhalili 8. listopadu 2010. Necelý měsíc poté už byla na světě petice, kterou sepsala skupinka hradeckých umělců, architektů a historiků umění. Ti protestují zejména proti umístění, neproporčnosti a hrubě otesanému provedení.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty