Hradecká radnice nemá přehled o sochách ve městě, udělá jejich soupis

hradec.iDNES.cz | 17.3.2011 | rubrika: Hradec / Hradec - zprávy | strana: 0 | autor: MF DNES, Michaela Rambousková

Radní v Hradci Králové rozhodli, že nechají spočítat všechny sochy ve městě a udělají jejich soupis. V současné době totiž o sochách téměř nemají přehled. Zjistili to, když lidé loni na jaře oznámili zmizení sochy pelikána z parku naproti Pospíšilově třídě. Radnice o soše mnoho nevěděla.

Soupis, neboli takzvaný pasport, chce město zpracovat za spolupráce obyvatel. Kromě fotografií jeho součástí budou i údaje o době vzniku či autorovi, je-li znám.

"V devadesátých letech minulého století přestal v Hradci fungovat systém údržby majetku. Ve městě je na dvě stě neevidovaných soch, kašen či pamětních desek, o které se nikdo nestará. Chceme pořídit jejich seznam, podle kterého určíme, jak o ně budeme pečovat," říká náměstek hradeckého primátora Martin Soukup.

Zhruba 70 procent dosud evidovaných uměleckých děl patří městu. Odbor správy majetku města požádá o pomoc i hradeckou veřejnost, která může vědět o dalších památkách, které zatím na městském seznamu nejsou. Náměty mohou lidé posílat e-mailem

"Zřídili jsme e-mailovou adresu pamatky@mmhk_cz, na kterou mohou Hradečáci posílat svoje podněty. Zajdeme i do domovů důchodců, jejichž obyvatelé by se mohli na nějaké památky rovněž pamatovat. Uvítáme jakékoliv zážitky či dobové fotografie, abychom se o jednotlivých dílech dozvěděli co nejvíc a mohli to prezentovat," řekl vedoucí odboru správy majetku města Ondřej Votroubek.

Dodal, že město chce o všech památkách zjistit historická data, třeba od kdy na daném místě jsou či kdo je postavil. Radní se domnívají, že sochy, kříže nebo pamětní desky, které dřív stávaly po Hradci, mohou být i v soukromých sbírkách. "Někteří lidé za války podobné věci ukrývali ve stodolách," říká Soukup.

Město památky rozděluje do skupin podle nutnosti údržby a také podle možností čerpání peněz na jejich údržbu. Ty by mohlo získat i od církve nebo armády, jimž některé památky patří.

Pasport památek se bude průběžně objevovat na internetových stránkách města. Později vyjde i v podobě skládačky.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty