Hradec škrtl stahovací střechu, na stadionu lze ušetřit čtvrt miliardy

hradec.iDNES.cz | 8.6.2011 | rubrika: Hradec / Hradec - zprávy | strana: 0 | autor: MF DNES, Petr Záleský

Zatím jen na papíře nakreslený fotbalový stadion v Hradci Králové mohl mít jako první v republice stahovací střechu. Radní se ale nedávno rozhodli ji oželet a šetřit. A nejen na ní. Teď vyplouvají na povrch další možné úspory celkově až za 288 milionů. Cena by se snížila víc než o třetinu.

Jen vypuštěním střechy zastupitelstvo zeštíhlilo rozpočet o 140 milionů. Původní cena za celý stadion, který má být navíc propojený s obchodním centrem Park Malšovice, byla 760 milion korun.

"Bez ostatních takzvaných doprovodných funkcí bychom se mohli dostat k ceně 472 milionů korun," říká náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich a zmiňuje třeba hernu pro stolní tenisty, šatny, pronajímatelné administrativní prostory nebo parkovací místa pod tribunami.

Škrty by tedy nepocítili jen fotbalisté, ale i stolní tenisté hradeckého DTJ, kteří hrají extraligu a své zelené stoly měli stěhovat do útrob východní tribuny. "Chybí nám pro ně prostory," uvedl při představování projektu arény náměstek primátora Martin Soukup.

Salon republiky mohl získat další unikát

"Uvidíme podle finanční situace. Tato úsporná opatření nesouvisí se žádostí o územní rozhodnutí, kterou podáme do konce června, a proto o nich rozhodneme v průběhu několika málo měsíců," dodává Vedlich.

Na fotbalový stadion má plynule navazovat nákupní centrum

Generální ředitel prvoligového klubu Richard Jukl přiznává, že fotbal střechu nepotřebuje, a rozhodnutí zastupitelstva respektuje. Myšlenky na zatahovací zastřešení se však zcela nevzdává: "Kdyby se našel nějaký soukromý investor, vrátka má otevřená."

Podle Jukla by takový unikát město rozhodně zviditelnil: "Jako ředitel klubu říkám, že střechu zase tak úplně nepotřebujeme, ale jako občan si ji přeju. O Hradci se často říká, že je salonem republiky, a zatahovací střecha by toto přirovnání jen potvrdila. Vždyť bychom byli první v republice." Projektant: Zrušit střechu je rozumné

Projektant Miloš Morávek, který se podílel na konstrukčním řešení současného stadionu v Malšovicích, se domnívá, že zrušení střechy je užitečný krok.

"Megalomanský plán na stavbu stadionu podobného multifunkční hale v Bernu je z hlediska využití, údržby a obnovy trávníku pro Hradec naprosto nereálný. Zbytečné jsou třeba podhledy přístřešků, druhé patro zasklených kabin a další prvky," tvrdí Morávek.

Místo stavby úplně nové arény navrhuje méně nákladnou rekonstrukci: "Postupně by se vybudovaly nové zastřešené východní a západní tribuna a pak severní a jižní tribuna s celkovou kapacitou kolem 15 tisíc diváků. Rozhodně by to nebylo pouhé provizorium."

Richard Jukl si přeje, aby arénu, která by za určitých okolností mohla stát už v příštím roce, nepostihly další výrazné škrty zastupitelstva: "Doufám, že to nehrozí. V opačném případě by stavba neměla valný smysl."

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty