„Hradec možná ztrácí, ale Česká republika získává,“

Slavnostní loučení s Dominikem Dukou tuto větu v neděli v katedrále sv. Ducha pronesl primátor Otakar Divíšek při slavnostním loučení s Dominikem Dukou, který byl v předchozích dvanácti letech biskupem královéhradeckým. Letos byl jmenován arcibiskupem pražským, jeho působení v naší metropoli tedy skončilo, je však zřejmé, že nová hlava české katolické církve na rodný Hradec nikdy nezapomene, stejně jako lidé z Hradce, kteří s ním dlouhé roky spolupracovali, nezapomenou na něj.

V neděli Dominik Duka v katedrále sloužil mši svatou, při níž se s ním věřící ze zdejší diecéze slavnostně rozloučili. Loučení v katedrále se zúčastnil i náměstek primátora Martin Soukup, který ocenil, jak skvěle Dominik Duka v Hradci Králové dokázal spolupracovat nejen se „svými věřícími“, ale rovněž se všemi institucemi, například se zástupci měst, škol, armády a dalších subjektů.

„Dominik Duka navázal na dílo arcibiskupa Karla Otčenáška, který byl pro Hradec symbolem svobody. Po nástupu do funkce biskup Duka rozvíjel mnohostranná jednání s cílem vyřešit nejen majetkové vztahy mezi církví a ostatními vlastníky, které byly pokřiveny totalitním režimem, ale také vztahy mezi institucemi i mezi jednotlivými lidmi. Dá se říci, že se mu to podařilo a církev je nejen pro město velmi solidním a rovnocenným partnerem,“ řekl náměstek primátora Martin Soukup, který s Dominikem Dukou spolupracoval na různých projektech.

„Těch projektů bylo velmi mnoho… Spolupracovali jsme například na otevření biskupské knihovny, odhalení sochy papeži Janu Pavlu II., znovuvysvěcení zvonu sv. Augustin, rovněž na dořešení vlastnických vztahů teras pod kanovnickými domy a umožnění jejich rekonstrukce a otevření veřejnosti. V neposlední řadě bych jmenoval znovuzavedení oslav svátku svatého Václava a projekt žehnání koní,“ uvedl náměstek Soukup, který Dominiku Dukovi v jeho novém působišti přeje hodně sil, víry, optimismu a zdraví.

„Přeji mu, aby se mu v jeho novém působišti dařilo minimálně tak, jako u nás v Hradci. Aby se mu podařilo dořešit spory mezi Českou republikou a Svatým stolcem. Věřím, že se mu to podaří,“ pověděl nám Martin Soukup, který se v sobotu v Praze zúčastní intronizace Mons. Dominika Duky do úřadu pražského arcibiskupa.

Dominik Duka

Foto ze mše v katedrále

Foto ze mše v katedrále

Foto ze mše v katedrále

Foto ze mše v katedrále

Foto ze mše v katedrále

Dominik Duka

Dominik Duka, foto ze mše

Dominik Duka se zdraví s náměstkem primátora Martinem Soukupem

Dominik Duka krátce po slavnostním rozloučení v katedrále

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty