Hradec mapuje drobné památky

Právo | 23.3.2011 | rubrika: VÝCHODNÍ ČECHY | strana: 10 | autor: Ludmila Žlábková

Na dvě stovky uměleckých děl jsou rozesety na veřejných prostranstvích Hradce Králové. Jedná se o drobné památky, jako plastiky, pomníky, kašny, pamětní desky, křížky, válečné památky či zvonice, jež zhruba ze 70 procent patří městu. Odbor majetku hradeckého magistrátu si nyní vytkl za cíl tyto památky a díla zmapovat, zjistit jejich aktuální stav, hodnotu i majitele.
„Takto zdokumentované památky budou rozděleny do skupin podle nutnosti údržby a také dle možnosti čerpání financí na jejich údržbu, například z evropských fondů nebo z různých grantů,“ upřesnil záměr Ondřej Votroubek, vedoucí odboru správy majetku města.
„Vzniklý sumář, jehož součástí je samozřejmě i fotodokumentace, bude poté podkladem pro rozhodování o prioritních opravách jednotlivých děl. Ne u všech památek je však známá jejich historie či původní podoba. Město by proto rádo zapojilo do této akce i hradeckou veřejnost, která by mohla poskytnutím informací či dobových fotografií významně pomoci,“ dodal náměstek primátora Martin Soukup (ODS) s tím, že přehledný soupis jednotlivých děl bude během několika týdnů zveřejněn na internetových stránkách města.
Město uvítá jakékoli dobové fotografie, chce zjistit historická data o všech památkách, například od kdy na daném místě jsou, kdo je tam stavěl a podobně.
„Uvítáme jakoukoliv informaci. Je také možné, že nevíme o všech památkách, které ve městě jsou. Pokud někdo zjistí, že nám v soupisu nějaká soška, kříž či jiná památka chybí, budeme rádi, když nás o tom občané budou informovat. Například prostřednictvím e-mailové adresy pamatky@mmhk_cz, aby byl seznam co nejucelenější,“ dodal Votroubek.

Regionální mutace| Právo - Východní Čechy

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty