Hradec Králové: Město zpracovává pasport uměleckých děl

parlamentnilisty.cz | 16.3.2011 | rubrika: Obce voličům | strana: 0 | autor: Hradeckralove.org

Na dvě stovky uměleckých děl jsou rozesety na veřejných prostranstvích Hradce Králové.

Plastiky, pomníky, kašny, pamětní desky, křížky, válečné památky či zvonice patří zhruba ze 70 procent městu. Zmapovat všechny tyto drobné památky a díla, zjistit jejich stav, hodnotu a majitele si dal za cíl odbor majetku královéhradeckého magistrátu. Vzniklý sumář bude podkladem pro rozhodování o prioritních opravách jednotlivých děl. Ne u všech památek je však známá jejich historie či původní podoba. Město by proto rádo zapojilo do této akce i hradeckou veřejnost, která by mohla poskytnutím informací či dobových fotografií významně pomoci.

„Víme, kde jaké památky jsou a komu patří, chceme ale zmapovat jejich stav a určit jejich uměleckou hodnotu. Velmi úzce v tomto směru spolupracujeme s odborem památkové péče a s odborem hlavního architekta," říká Ondřej Votroubek, vedoucí odboru správy majetku města. „Následně budou jednotlivé památky rozděleny do skupin podle nutnosti údržby a také dle možnosti čerpání financí na jejich údržbu - a to například z evropských fondů nebo z různých grantů," upřesnil záměr Votroubek. „Myslím si, že je to velmi důležitý krok k jejich záchraně. Pasport, který teď naše odbory dokončují, je jasným přehledným dokumentem, jehož součástí jsou aktuální fotografie," řekl náměstek primátora pro správu majetku a městské organizace Martin Soukup.

Přehledný soupis jednotlivých děl bude během několika týdnů zveřejněn na internetových stránkách města. „Byli bychom rádi, kdyby nám občané pomohli zmapovat osudy těchto památek. Uvítáme jakékoliv zážitky, dobové fotografie a podobně, abychom se o jednotlivých dílech dozvěděli co nejvíce a mohli to veřejnosti prezentovat. Chtěli bychom zjistit historická data o všech památkách, například od kdy na daném místě jsou, kdo je tam stavěl a podobně, ne vždy to ale bude jednoduché. Uvítáme jakoukoliv informaci. Je také možné, že nevíme o všech památkách, které ve městě jsou. Pokud někdo zjistí, že nám v soupisu nějaká soška, kříž či jiná památka chybí, budeme rádi, když nás o tom občané budou informovat. Například prostřednictvím e-mailové adresy pamatky@mmhk_cz, aby byl seznam co nejucelenější," uvedl Ondřej Votroubek.

Určitou zajímavostí je, že pasport zahrnuje i sochu Klementa Gottwalda. „Tato socha je stále v Hradci Králové, nebyla totiž zlikvidována. Je teď umístěna na frontovém záložním stanovišti v Ruseku," podotkl Ivan Čakány, vedoucí magistrátního oddělení správy nebytových prostor a veřejných statků.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty