Hradec Králové klade důraz na spolupráci s partnerskými městy

Ing. Martin Soukup, náměstek primátora Letošní Slavnosti královny Elišky se nesly nejen ve znamení tradičních oslav, ale také ve znamení spolupráce s partnerskými městy. Hradec Králové navštívili zástupci německého města Giessen, kteří si tak společně s představiteli hradecké radnice připomněli dvacáté výročí od podpisu partnerské smlouvy. Na slavnosti přijeli i zástupci z ukrajinského Černigova. Právě s tímto městem byla podepsána partnerská smlouva.

V současné době má Hradec navázánu partnerskou spolupráci s městy Alessandria, Arnhem, Banská Bystrica, Černigov, Giessen, Kaštela, Metz, Wałbrzych a Wrocław. Mezi spřátelená města, s nimiž zatím nebyla podepsána smlouva o partnerství, patří Carovigno a Montana. V současné době o navázání partnerství s Hradcem Králové stojí americký Berwyn.

„Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že je nutné, aby partnerství mezi městy bylo založeno na osobních vztazích mezi politiky obou měst. Úkolem politiků, kteří domlouvají partnerské spolupráce, je otevírat dveře ke spolupráci všem ostatním. Se zástupci partnerských měst si můžeme kdykoliv zavolat či něco domluvit přes e-maily. Díky tomu může docházet k postupnému rozšiřování spolupráce – a to v nejrůznějších sférách,“ řekl náměstek primátora Martin Soukup.

Zdůraznil, že po navázání každé partnerské spolupráce je důležité s partnerskými městy udržovat kontakt. „V uplynulých dvou letech jsme zprostředkovali cesty ředitelů a ředitelek základních a mateřských škol do některých partnerských měst – navštívili jsme města Metz, Wałbrzych a Giessen, v polovině září pojedeme do Alessandrie v Itálii. Díky těmto cestám mohou pedagogičtí pracovníci nejen poznávat zázemí a podmínky vyučování předškolních i školních dětí v partnerských městech, ale navíc mohou navazovat spolupráci mezi jednotlivými školami, která také musí být vždy založena na osobních kontaktech,“ zdůraznil Martin Soukup.

Doplnil, že jakmile se seznámí pedagogové, nic již nebrání tomu, aby se partnerství přeneslo i na samotné žáky, kteří díky tomu mohou v rámci školních akcí poznávat nové kamarády v zahraničí, s nimi si následně dopisovat, čímž dochází i k praktickému využití ve škole získaných jazykových znalostí.

Nejintenzivněji teď Hradec Králové spolupracuje s polským městem Wałbrzych. Na některé aktivity konané v rámci této spolupráce se dokonce podařilo získat dotace z Evropské unie.

Foto z podpisu partnerské smlouvy s městem Černigov

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty