Hradec dominuje žebříčku kvality života v českých městech

Hradec Králové Hradec Králové trvale patří mezi města s nejvyšší kvalitou života v České republice. V těchto dnech to znovu potvrdila nejnovější studie MasterCard česká centra rozvoje. Projekt byl letos realizován pod záštitou bývalého předsedy vlády Jana Fišera a zpracováním údajů byli pověřeni experti pražské Vysoké školy ekonomické. Je to vůbec poprvé, kdy v tomto hodnocení některé české město předstihlo v  kvalitě života Prahu. Hradečtí tedy mají víc než pádný důvod ke spokojenosti.

V porovnání například s Prahou má Hradec Králové příznivější ceny bytů, nižší kriminalitu, čistší vzduch, dostupnější a lépe udržovanou zeleň a hradečtí muži mají šanci dožít se vyššího věku.

„Jako Hradečáka i představitele města mě výsledky studie samozřejmě velmi potěšily. Její důvěryhodnost a objektivitu potvrzuje i to, že se pod ni podepsali i odborníci z Vysoké školy ekonomické. Teď tedy máme v ruce jasný důkaz, že naše práce pro lidi nese výsledky,“ reagoval primátor Otakar Divíšek.

Celkem bylo ve studii hodnoceno jedenáct ukazatelů rozdělených do tří kategorií tak, aby mapovaly ekonomickou, sociální a enviromentální situaci v padesáti českých městech. „V rámci studie jsme se zaměřili také na rozpočtovou a majetkovou odpovědnost daných měst a rovněž jsme ohodnotili nejlepší rozvojové projekty realizované v končícím volebním období. Věříme, že výsledky studie budou přínosné nejen pro bilancování současné situace měst před blížícími se volbami, ale mohou být pro města dobrým vodítkem při sestavování budoucích plánů a strategií,“ vysvětlil rektor Vysoké školy ekonomické v Praze prof. Richard Hindls.

„Velmi bych si přála, aby Hradec Králové svou pozici mezi českými městy neztrácel, a naopak nadále posiloval. Výsledky srovnávacích průzkumů jsou pro nás samozřejmě potěšující, ale skutečným cílem vždy musí být ekonomicky, sociálně i ekologicky zdravé město, ve kterém jsou lidé spokojeni,“ řekla náměstkyně primátora Pavla Finfrlová, která za Hradec ocenění 15. září v Praze převzala.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty