Další unikát v Hradci: vzniká muzeum loutek

Divadlo Drak Hradec Králové bude mít zanedlouho další unikát: Divadlo DRAK v květnu, nejpozději v červnu, zahájí provoz v  zrekonstruované budově Tereziánského dvora, kde bude zřízen loutkářský labyrint s výstavou loutek, interaktivním prostorem pro dětskou tvorbu a studiovou scénou. Hradecké – netradiční - muzeum loutek, jak uvedla ředitelka Divadla DRAK Eliška Finková, bude v rámci České republiky jedinečné, proto se očekává, že se stane vyhledávaným cílem školních i rodinných výletů. (Dodejme, že dalším unikátem v Hradci Králové je městem finančně podporované kino Centrál, které je jediným kinem v České republice, ale také jediným kinem ve střední Evropě, které teď současně používá dvě unikátní technologie: 4K projektor CINEALTA od společnosti SONY a 3D systém firmy RealD. Diváci tak mohou sledovat filmy v nejvyšším možném rozlišení a navíc trojrozměrně).

Muzeum by mělo být velkou turistickou atrakcí

Muzeum loutek v současné době vzniká v těsném sousedství Divadla DRAK. „Muzeum je koncipováno jako labyrint, který bude provázán s expozicí loutek. V horním patře labyrintu připravujeme prostor pro tvůrčí dílnu dětí, v rámci níž si budou moci vyzkoušet animaci pohádky. Děti si na počítačích v rámci výchovného programu, pod dohledem odborníků, vytvoří scénu, návrh kostýmů a návrh loutky. Závěrečným programem „dílny“ bude vlastní nastudování příběhu na malé scéně. Muzeum tedy nebude pouhou expozicí loutek, ale tvůrčím prostorem,“ prozradila ředitelka Divadla DRAK Eliška Finková.

Muzeum nabídne řadu expozic loutek, které připomenou jednotlivé inscenace Divadla DRAK, vše doplní hudba a projekce. Součástí muzea bude i velká obrazovka, na níž diváci uvidí Špátův film o historii Divadla DRAK.

„Jsme přesvědčeni, že naše muzeum bude velkou turistickou atrakcí. Předpokládáme, že se sem budou sjíždět návštěvníci z celé republiky. Hradec Králové tak získá na atraktivitě nejen díky novému letnímu koupališti, ale i díky unikátnímu muzeu,“ řekla Eliška Finková.

Děti si zahrají na loutkoherce

Nové muzeum bude otevřeno nejen ve všedních dnech, ale také o víkendech.

„Díky muzeu loutek si budou moci děti se svými učiteli, rodiči či prarodiči vyzkoušet, jaké je to být loutkohercem. Na vlastní oči uvidí loutky, které jsou v Hradci Králové neodmyslitelně spjaty s Divadlem DRAK. Každé poznání v dětech zanechá nějakou stopu a já jsem přesvědčen, že spojení muzea s interaktivními prvky zanechá v návštěvnících samé pozitivní dojmy. V nadcházejících letech se bude expozice loutek částečně obměňovat, obohatí ji například loutky z budoucích inscenací Divadla DRAK, ovšem už teď lze říci, že každá návštěva tohoto muzea bude do jisté míry jiná, protože bude záležet jen a jen na dětech, jaké loutky si vytvoří, jaké divadelní představení si zahrají a co u toho prožijí,“ konstatoval náměstek primátora Martin Soukup.

„Děti si z muzea budou moci odnést zážitky, které si možná některé z nich ponesou až do stáří. Vždyť na chvíle, kdy si tatínek s maminkou a s dítětem vytvoří loutku a na skutečném jevišti si poté zahrají krátké divadelní představení, to jsou chvíle, na které se, myslím si, jen tak nezapomíná,“ uvedla Jana Dražďáková, bývalá ředitelka Divadla DRAK, která má na vzniku nového muzea velkou zásluhu.

Divadlo DRAK s novou alternativní scénu

Součástí rekonstruovaného objektu Tereziánského dvora bude nejen muzeum loutek, ale také sklady a takzvaná zkušebna Divadla DRAK, která bude současně alternativní scénou.

„Jedná se o otevřený studiový prostor, v jehož hledišti je kapacita pro sto diváků, přičemž jednotlivá místa pro diváky jsou variabilní. První hrou, kterou na tomto jevišti odehrajeme, bude Jánošík. Představení se uskuteční v rámci červnového Mezinárodního festivalu regionů,“ řekla Eliška Finková.

Jana Dražďáková: optimistka, která netrpí nostalgií

Ještě než však začne divadelní festival, ještě než bude otevřeno muzeum loutek, zastavme se na chvíli u osoby Jany Dražďákové, která v Divadle DRAK prožila neuvěřitelných padesát let. Jejím odchodem do důchodu končí jedna etapa Divadla DRAK.

Původně do Divadla DRAK nastoupila jako sekretářka ředitele – bylo jí tehdy dvacet. „Postupně mi byly předávány další a další úkoly. Dávno před sametovou revolucí jsem převzala zodpovědnost za chod celého divadla – byla jsem provozní tajemnicí. Po revoluci se soubor rozhodl, že se stanu ředitelkou. Organizačně to tehdy ani jinak nešlo, ale všude jsem tenkrát psala, že jsem zastupující ředitelka. Doufala jsem, že najdeme nějakou skutečnou osobnost, která vše povede. Asi jsme málo hledali. Ve funkci jsem byla do konce loňského roku,“ uvedla Jana Dražďáková.

A na co nejraději vzpomíná? „Netrpím nostalgií, každopádně každá doba přináší něco dobrého i něco špatného. Člověk v mém věku se pocitově více váže k době, kdy mu bylo třicet nebo čtyřicet let… V těch letech jsem byla mladší a nadšenější, i když si myslím, že mě nadšení neopouští. Za posledních padesát let jsem v divadle zažila řadu přelomových období a poznala řadu lidí.“

Jana Dražďáková je optimistka a má Divadlo DRAK moc ráda, přeje mu  jenom to nejlepší. „V první řadě přeji vše nejlepší paní ředitelce Finkové, samotná funkce divadla pro ni problémem nebude, je velmi zkušená a jistě si s provozem divadla lehce poradí. Ale čeká ji spousta práce s nově otevřeným Tereziánským dvorem. Kolaudace a instalace výstavy je jen první krok. Pak je nutné tuto novou činnost Divadla DRAK zviditelnit a naplnit návštěvníky. Ale nepochybuji! Přeji paní ředitelce a celému divadlu hodně štěstí a držím pěsti.“

Foto z Divadla Drak - ředitelka divadla Finková, náměstek primátora Soukup, bývalá ředitelka divadla Dražďáková

Mezi loutkami, které čeká stěhování do nově budovaného muzea loutek, jsme v Divadle DRAK vyfotili novou ředitelku divadla Elišku Finkovou (na snímku vlevo), náměstka primátora Martina Soukupa a bývalou ředitelku Janu Dražďákovou.

Malé nahlédnutí do nových prostor Draku:

Nové prostory Divadla Drak

Nové prostory Divadla Drak

Nové prostory Divadla Drak

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty