Bílá věž

Bila vez Bílá věž je nejvýraznější dominanta města. Renesanční zvonice je 71,5 m vysoká, byla dokončena v roce 1585 a sloužila městu jako strážní a požární věž. Pojmenování Bílá věž je odvozeno od použitého stavebního kamene, který má světlou barvu. V letech  2013 – 2015 prošla Bílá věž celkovou rekonstrukcí a vnitřní prostory byly vybaveny špičkovými audiovizuálními technologiemi, které návštěvníkům přibližují historii věže i města. Z Bílé věže se otevírá jedinečný pohled nejen na město, ale i na vzdálené vrcholky Orlických hor a Krkonoš. Pro detailnější prohlídku města a jeho okolí jsou na ochozu instalovány dalekohledy.

Zajímavosti: V Bílé věži je umístěn třetí největší a nejtěžší zvon v České republice, který váží 10 tun a měří 2 metry. Při významných dnech se na něj stále zvoní. V rámci rekonstrukce přibyly do věže další zajímavé prvky, jako například skleněný model Bílé věže vyrobený unikátní technikou lepených bloků z extra čirého plochého skla vysoký 3,6 m a vážící 1 tunu. Už jako součást expozice se do Bílé věže navrátil hodinový stroj z dílny známého pražského mechanika Josefa Božka, který v roce 1829 nahradil původní hodiny z konce 16. století.  Možná jste si na hodinách povšimli, že velká a malá ručička jsou prohozené. Jedno z vysvětlení uvádí, že v dřívějších dobách se na minuty tolik nehledělo a na velkou ručičku jste mohli dohlédnout třeba i z okolního pole.

Tipy k návštěvě: Nenechte si ujít zážitkové prohlídky – svítání na Bílé věži, noční prohlídky a zvonění na zvon Augustin.

Otvírací doba a další informace: www.bilavez.cz

Adresa: Franušova ulice, Velké náměstí Hradec Králové

GPS: 50°12'32.445"N, 15°49'50.918"E

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty